Rynek UFK w trendzie spadkowym od trzech lat

0
66

Z danych zebranych przez Analizy Online wynika, że w drugim półroczu 2020 r. nastąpiło lekkie odbicie w segmencie ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (UFK). Mimo to zakończyły one rok spadkiem aktywów o 1,3 mld zł, do 47,2 mld zł. Ten trend spadkowy trwa już od trzech lat.

AO zwracają uwagę, że zaobserwowane w drugiej połowie ub.r. wyhamowanie widocznego od 2017 r. spadkowego trendu w UFK było zasługą wyraźnego odbicia na rynkach kapitałowych w dwóch ostatnich miesiącach roku. Przełożyło się ono na wysoki dodatni wynik z zarządzania, którego efekt został zniwelowany przez ujemne saldo wypłat klientów, szacowane przez AO na ok. -0,5 mld zł.

Liderem rynku pod względem wielkości zgromadzonych aktywów pozostawało Aviva TUnŻ – 12,9 mld zł na koniec roku, o 0,2 mld zł więcej niż w 2019 r. Taki wynik oznacza, że towarzystwo kontroluje 26,6% rynku. Drugie miejsce przypadło PZU Życie. Wartość jego aktywów wzrosła o 0,4 mld zł, do 6,1 mld zł, na koniec 2020 r., a jego udział w rynku zbliżył się do 12%.

Do pierwszej trójki po 7 latach przerwy wróciło Nationale-Nederlanden TUnŻ, które powiększyło swój stan posiadania o 0,2 mld zł, do 5,6 mld zł.

Analitycy zauważają, że spadek wartości aktywów na całym rynku UFK trwa nieprzerwanie od końcówki 2017 r. W trzy lata aktywa zgromadzone w funduszach zmniejszyły się o 20%. Spadek dotknął zdecydowaną większość towarzystw. W ujęciu wartościowym najwięcej ubyło Open Life (2,5 mld zł). Powyżej 1 mld zł straciły także AXA Życie, TUnŻ Europa oraz STUnŻ Ergo Hestia.

(AM, źródło: Analizy Online)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here