Saltus Ubezpieczenia: Jak się leczą 30-latkowie

0
484

30-latkowie to grupa najczęściej korzystająca ze zwolnień lekarskich. Wśród specjalistów, do których chodzą najwięcej, są ginekolog, dermatolog, ortopeda oraz endokrynolog – wynika z analizy Saltus Ubezpieczenia.

– Najczęściej 30-latkowie korzystają z diagnostyki laboratoryjnej, to ponad połowa zamawianych przez nich świadczeń medycznych. Na drugim miejscy znajdują się konsultacje specjalistyczne, a na trzecim diagnostyka obrazowa. Wizyty u internisty to jedynie niecałe 7% usług zdrowotnych, z których korzystają. Choć sporo ze świadczeń związanych jest z ciążą, to statystyki potwierdzają niestety, że pokolenie Y cierpi na więcej problemów zdrowotnych niż ich rodzice w tym wieku – zauważa Xenia Kruszewska, dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych Saltus Ubezpieczenia.

Wśród specjalistów, do których najczęściej chodzą osoby pomiędzy 30. a 39. rokiem życia ubezpieczone w SALTUS TUW, znajdują się ginekolog, dermatolog, ortopeda, endokrynolog, laryngolog.

Porady ginekologiczne stanowią 28% konsultacji, z których co miesiąc korzysta ta grupa wiekowa. 12% to wizyty dermatologiczne, a 11% to porady ortopedyczne. O pomoc do endokrynologa zwracają się w 10% przypadków, a do ortopedy w 7%. W dalszej kolejności korzystają z konsultacji okulistycznych, neurologicznych, alergologicznych, kardiologicznych i gastrologicznych.

– Bardzo istotnym zjawiskiem, którego nie można bagatelizować, jest fakt, że wielu 30-latków zmaga się z zaburzeniami hormonalnymi. Żadna inna spośród 5 analizowanych przez nas grup wiekowych nie odbywa miesięcznie tylu konsultacji endokrynologicznych co oni. Ich wizyty stanowią 27% ogółu. Problemy hormonalne mogą być powodowane m.in. przez nadmierny stres oraz zbyt małą aktywność fizyczną, czyli zjawiska powszechne wśród millenialsów – dodaje Xenia Kruszewska.

Osoby pomiędzy 30. a 39. rokiem życia są też grupą, która wykonuje najwięcej badań laboratoryjnych – 24% ogółu. Najczęściej są to podstawowe badania profilaktyczne, czyli morfologia krwi, sprawdzenie poziomu TSH, badanie ogólne moczu, kontrola fT4, analiza poziomu glukozy.

W dalszej kolejności wykonują próby wątrobowe, sprawdzają poziom fT3, kreatyniny oraz kontrolują poziom cholesterolu za pomocą lipidogramu. Z kolei do najczęściej wykonywanych badań obrazowych należą: USG miednicy, USG piersi, USG jamy brzusznej, USG tarczycy, EKG spoczynkowe.

(AM, źródło: Brandscope)