COVID-19: Pandemia jak każda katastrofa

0
532

Ubezpieczyciele rynku Lloyd’s otrzymują zgłoszenia roszczeń z tytułu 14 kategorii ubezpieczeń w związku z pandemią – poinformował dyrektor generalny Lloyd’s John Neal. Jego zdaniem za wcześnie jest, aby rynek ocenił rozmiar strat ubezpieczeniowych spowodowanych pandemią koronawirusa, ale skutki odczuje cały szereg klas biznesu.

Lloyd’s traktuje kryzys COVID-19 jak każdą inną formę szkody katastroficznej. Przede wszystkim spodziewane straty wystąpią w takich liniach ubezpieczeń, jak ubezpieczenie odwołania imprezy, ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie błędu medycznego, odszkodowania pracownicze i ubezpieczenie odpowiedzialności pracodawcy w grupach takich jak pracownicy służby zdrowia i personel linii lotniczych. Do innych obszarów ekspozycji zaliczają się potencjalne pozwy przeciwko organizatorom rejsów wycieczkowych i hotelom. Są też straty ekonomiczne dotyczące odpowiedzialności kadry zarządzającej przedsiębiorstw, kredytu kupieckiego, ryzyka politycznego, gwarancji i kredytu hipotecznego.

Swiss Re oszacował, że ok. 15% całkowitej wartości ubezpieczeń na wypadek odwołania imprezy może być przedmiotem roszczeń z powodu epidemii koronawirusa. Przed przesunięciem terminu Igrzysk Olimpijskich w Tokio John Dacey, dyrektor finansowy Swiss Re, poinformował, że ekspozycja firmy związana z olimpiadą wynosi 250 mln dol. Analitycy są zgodni co do tego, że w sytuacji przesunięcia terminu ekspozycja ubezpieczeniowa jest mniejsza niż byłaby w przypadku odwołania imprezy. Ekspozycja firmy z tytułu wszystkich  innych imprez zapowiedzianych do końca roku wynosi między 100 a 999 mln dol., w podziale na Corporate Solutions i reasekurację majątkową.

Z kolei Munich Re nie podał jeszcze żadnych danych liczbowych związanych z pandemią, chociaż potwierdził, że pozycja ekonomiczna grupy pozostaje silna nawet w obecnych okolicznościach. Nawet w mało prawdopodobnym scenariuszu światowej pandemii odpowiadającej zdarzeniu występującemu raz na 200 lat, Munich Re spodziewa się zakresu roszczeń odpowiadającego kosztowi średniej wielkości katastrofy naturalnej w reasekuracji majątkowej.

(AC, źródło: Insurance Journal)