Munich Re: Ameryka Płn. wiedzie prym w stratach katastroficznych

0
350

W pierwszej połowie roku straty ekonomiczne z tytułu katastrof naturalnych były niższe niż zazwyczaj. W górę poszła natomiast wartość strat ubezpieczonych, która wyniosła 27 mld USD – wynika z danych Munich Re.

Według szacunków reasekuratora wartość strat ekonomicznych z tytułu klęsk żywiołowych na koniec czerwca uplasowała się na poziomie około 68 mld USD. Była to kwota nieco poniżej średniej trzydziestoletniej (74 mld USD po uwzględnieniu inflacji). Z kolei straty ubezpieczone na poziomie około 27 mld USD były wyższe niż zwykle (20 mld USD) ze względu na to, że duża ich część przypadła na Amerykę Północną. Tamtejsze zdarzenia odpowiadały za 47% ogółu strat ekonomicznych oraz 82% ubezpieczonych, znacznie powyżej długoterminowej średniej (odpowiednio 35% i 60%). Z kolei klęski żywiołowe w Europie i regionie Azji i Pacyfiku przyniosły mniejsze straty.

Jedną z największych katastrof była seria silnych burz w weekend wielkanocny nad południowo-wschodnimi Stanami Zjednoczonymi (w sumie 140 tornad w 10 stanach). Spowodowały one straty ekonomiczne w wysokości 3,4 mld USD, z czego 2,6 mld USD było ubezpieczonych.

Kolejne poważne zdarzenie – burza gradowa – miało miejsce 14 czerwca w kanadyjskim Calgary. Wyrządziła około 1,2 mld USD strat ekonomicznych, z czego mniej więcej 75% było ubezpieczonych. W sumie potężne burze w Ameryce Północnej były przyczyną 27 mld USD strat ogółem i 20 mld USD strat ubezpieczonych w pierwszej połowie roku.

Najkosztowniejszą katastrofą był majowy cyklon Amphan – niekiedy zwany supercyklonem – który spowodował ogromne straty w Indiach i Bangladeszu. Straty ekonomiczne wyrządzone przez cyklon wyniosły około 11,5 mld USD. Straty ubezpieczone nie zostały jeszcze oszacowane, ale prawdopodobnie będą stanowić stosunkowo niewielką część ogólnych strat.

Najbardziej kosztowną klęską żywiołową w Europie była zimowa burza Ciara (w Niemczech znana jako Sabine). Spowodowała ona stosunkowo wysokie straty ekonomiczne: 1,8 mld USD (1,6 mld EUR), z czego 1,2 mld USD (1,1 mld EUR) było ubezpieczonych.

Rekordowe straty przyniósł również sezon pożarowy w Australii. Straty ekonomiczne wyniosły około 2 mld USD, z czego 1,6 mld USD stanowiły straty ubezpieczone.

(AM, źródło: Munich Re)