Swiss Re: Około 56 mld USD ubezpieczonych strat katastroficznych w 2019 r.

0
205

Według wstępnych szacunków Swiss Re Institute całkowite straty gospodarcze z tytułu klęsk żywiołowych i katastrof spowodowanych działalnością człowieka spadły w 2019 r. do około 140 mld USD. W poprzednim roku te obciążenia wyniosły 176 mld USD.

Globalne straty ubezpieczone szacuje się na około 56 mld USD, wobec 93 mld USD w 2018 r. To sporo poniżej średniej rocznej za ostatnie 10 lat (75 mld USD). Katastrofy naturalne odpowiadały za 133 mld USD tegorocznych globalnych strat gospodarczych. Za pozostałe 7 mld USD odpowiadały katastrofy spowodowane działalnością człowieka. Ubezpieczone straty z tytułu klęsk żywiołowych spadły do 50 mld USD (84 mld USD w 2018 r.), natomiast działalność człowieka przyczyniła się do 6 mld USD strat (9 mld USD w poprzednim roku).

Głównym źródłem strat w drugiej połowie roku były cyklony tropikalne. Huragan Dorian, który nawiedził Bahamy i Karolinę Północną, spowodował ubezpieczone straty na poziomie około 4,5 mld USD. Z kolei Japonię w krótkim odstępie czasu nawiedziły dwa niszczycielskie tajfuny. W połowie września Faxai uderzył w region Kanto obejmujący obszar Wielkiego Tokio, powodując straty ubezpieczeniowe szacowane na około 7 mld USD. Natomiast na początku października w ten sam region uderzył tajfun Hagibis, powodując około 8 mld USD strat.

(AM, źródło: Swiss Re)