Szpitale nadal otrzymują wsparcie od sektora ubezpieczeniowego

0
317

Szpitale z Małopolski i ze Śląska otrzymały od TUW PZUW pierwsze bezprzewodowe stetoskopy, które umożliwiają badanie pacjentów na odległość. Oparte na sztucznej inteligencji innowacyjne rozwiązanie pomoże zakażonym koronawirusem. Natomiast pracownicy Unum Życie wyposażyli wybrane szpitale i domy opieki społecznej w środki ochrony oraz specjalistyczne środki do dezynfekcji.

– Zdrowie jest najważniejsze. Dlatego w krytycznym okresie pandemii sięgamy po najnowocześniejsze technologie, by wspierać leczenie chorych i chronić przed zarażeniem szpitalny personel – podkreśla prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

Bezprzewodowe stetoskopy, jakie zakład przekazał szpitalom, umożliwiają zdalne badanie płuc i serca. Wyposażony w urządzenie pacjent przykłada je we wskazane punkty na ciele, a lekarz za pośrednictwem internetowej platformy dostaje natychmiastowy odczyt. Chorzy mogą samodzielnie wykonywać badanie w dowolnym miejscu i czasie, kierując się wskazówkami specjalnej aplikacji albo lekarza.

– To idealne rozwiązanie dla zakażonych koronawirusem pacjentów, którzy pozostają w domowej kwarantannie albo w zamkniętych szpitalnych oddziałach. Zapewnia medyczną kontrolę nad nimi, a jednocześnie pozwala personelowi medycznemu unikać ryzykownych kontaktów z zakażonym. Bezprzewodowe stetoskopy mogą też służyć opiece nad innymi pacjentami, którzy wymagają stałej kontroli, a dla których zbyt uciążliwe są regularne wizyty w szpitalu czy przychodni – wyjaśnia dyrektor ds. medycznych TUW PZUW Piotr Daniluk.

Pierwsze bezprzewodowe stetoskopy od zakładu trafiły w ramach pilotażowego projektu do Szpitala Wojewódzkiego w Tychach na Śląsku, który do niedawna był tzw. jednoimiennym szpitalem zakaźnym opiekującym się zakażonymi koronawirusem, a także na Oddział Pulmonologii Specjalistycznego Szpitala im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie w Małopolsce.

– Gdy faza pilotażu zakończy się pomyślnie, planujemy sukcesywnie rozszerzać nasz projekt o kolejne szpitale ubezpieczone w TUW PZUW. Idea ubezpieczeń wzajemnych to dla nas także ofiarność i niesienie pomocy. W dobie pandemii jest ona wyjątkowo potrzebna – mówi Rafał Kiliński.

W związku z pandemią TUW PZUW przeznaczył aż jedną trzecią swojego rocznego funduszu prewencyjnego na zakup środków ochrony osobistej i materiałów sanitarnych dla należących do niego szpitali.

Fundacja Unum wspiera potrzebujących

Wolontariusze z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania, Szczecina, Bydgoszczy, Rzeszowa, Olsztyna, Łodzi i Wrocławia zaangażowali się w Dzień Wolontariusza organizowany przez Fundację Unum i w jego ramach wyposażyli wybrane szpitale i domy opieki społecznej w środki ochrony oraz specjalistyczne środki do dezynfekcji. Pomoc trafiła ponadto do osób bezdomnych i ubogich, którym wolontariusze zakupili niezbędne artykuły spożywcze i higieniczne. Pomoc finansową otrzymały natomiast rodziny opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnością, które z uwagi na ograniczony budżet i mniejsze możliwości skorzystania z pomocy medycznej zmagały się z dodatkowymi wyzwaniami. Wolontariusze przekazali też pieniądze na rzecz dzieci chorych na raka przebywających w klinice onkologicznej. Ochotnicy nie zapomnieli również o czworonogach, które straciły dotychczasowe wsparcie i zmagały się z głodem.

Pandemia dotknęła w mniejszym lub większym stopniu wszystkich, a ci, którzy na co dzień zmagają się z trudnościami losu, musieli stawić czoła dodatkowym wyzwaniom, takim jak utrata dochodu, brak możliwości leczenia czy terapii oraz brak środków do życia. Corocznie spotykaliśmy się, aby nieść pomoc wybranym placówkom, jednak w tym roku musieliśmy zmienić formułę. W trosce o bezpieczeństwo naszych wolontariuszy musieliśmy zrezygnować ze wspólnej, zespołowej pracy, a w zamian poprosiliśmy naszych wolontariuszy, by wskazali nam miejsca i osoby, które w ich społecznościach najbardziej ucierpiały i tam z ich pomocą sfinansowaliśmy potrzebną pomoc. Natychmiastowa reakcja naszych wolontariuszy i ogromne zaangażowanie są wyrazem ich niezwykłej wrażliwości i życzliwości oraz gotowości do nieustannego wsparcia potrzebujących – komentuje Małgorzata Morańska, prezes zarządu Fundacji Unum.

(AM, KS, źródło: PZU, Unum)