Trwa rywalizacja o francuskie i włoskie aktywa Avivy

0
301

Aviva plc. prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie sprzedaży swoich operacji we Włoszech i Francji. Dezinwestycje w tych krajach są elementem planów brytyjskiej grupy przewidującej zbycie części aktywów za około 6 miliardów euro (7,3 miliarda dolarów).

Według anonimowych źródeł informacji Bloomberga, Aviva negocjuje z francuskim CNP Assurances sprzedaż włoskiego biznesu na życie. Z kolei rozmówcą w sprawie przejęcia jednostki ubezpieczeń ogólnych ma być Allianz SE. Porozumienie może zostać osiągnięte w ciągu kilku tygodni. Obie transakcje we Włoszech mogą przynieść łącznie ponad miliard euro.

Równolegle trwają rozmowy o sprzedaży działalności Avivy we Francji. Według źródeł agencji, liderem w wyścigu do ich przejęcia jest tamtejszy Macif, dla którego zakup Aviva France byłby największą transakcją w historii. Konkuruje on z francuskim funduszem private equity Eurazeo SE, który prowadzi rozmowy z Assicurazioni Generali SpA na temat potencjalnego połączenia sił. Sprzedaż Aviva France może przynieść ponad 3 miliardy euro.

Przedstawiciele Allianz, Aviva, CNP, Eurazeo, Generali i Macif odmówili komentarza. Dezinwestycje są częścią planu CEO Avivy Amandy Blanc, mającego na celu ograniczenie działalności firmy w Europie i Azji i skoncentrowanie się na głównych rynkach: w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie.

(AM, źródło: Bloomberg)