WTW: Po obronie licencjatu nie zarabiasz wiele w pierwszej pracy

0
561

W Polsce osoby z wykształceniem licencjackim zarabiają w swojej pierwszej pracy o 27% więcej niż osoby, które kończą naukę na etapie szkoły średniej. Najczęściej mogą przy tym liczyć na wynagrodzenie w przedziale 2400-3870 złotych miesięcznie – wynika ze Starting Salaries Report, przeprowadzonej przez Willis Towers Watson (WTW) analizy poziomów wynagrodzeń w całej Europie, oferowanych absolwentom szkół średnich i wyższych, nie posiadających doświadczenia zawodowego.

W europejskim rankingu płac poziom wynagrodzenia dla absolwentów posiadających tytuł licencjata plasuje Polskę na 21. miejscu spośród 23 krajów biorących udział w badaniu.

Największymi dochodami cieszą się absolwenci w Szwajcarii, gdzie maksymalna średnia wyniosła rocznie 73 370 euro. Kolejne miejsca zajęły Niemcy – 49 341 euro, Francja – 36 809 euro i Wielka Brytania – 32 437 euro. Poziom płac w Polsce był tylko nieznacznie wyższy niż w Bułgarii (12 911 euro) i Rumunii (11 694 euro).

Rodzaj posiadanego dyplomu również może wpłynąć na poziom otrzymanego wynagrodzenia. Badanie pokazuje, że posiadanie tytułu magistra w Polsce pozwala osiągać przeciętnie płacę w wysokości 3600-5000 zł miesięcznie  i od 4000 do 5000 zł w przypadku uzyskania tytułu doktorskiego. Absolwenci uzyskujący tytuł MBA przed podjęciem zatrudnienia, nie uzyskują z tego tytułu wyższych wynagrodzeń startowych.

– Badanie potwierdza znaną i żywo obecnie dyskutowaną różnicę w poziomach wynagrodzeń w Polsce i innych krajach Europy Zachodniej. Polscy absolwenci znaleźli się na szarym końcu rankingu i mogą oczekiwać propozycji pierwszej płacy tylko nieznacznie wyższej niż ich rówieśnicy w Bułgarii i Rumunii. Porównania pomiędzy krajami oparto na stawkach brutto, zatem sytuacja części absolwentów – zwłaszcza szkół średnich może być trochę lepsza – uwzględniając likwidację podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia. Wyniki naszego badania pokazują również, że uzyskanie dyplomu uczelni wyższej ma znaczenie przy negocjowaniu wyższej płacy, ale równie ważne pozostają posiadane umiejętności i doświadczenie zawodowe. Z tego względu warto jest już w okresie studiów zdobywać doświadczenia zawodowe, ale koniecznie w obszarze związanym z wybranym kierunkiem studiów. Zwieńczenie edukacji uzyskaniem tytułu MBA nie wiąże się z uzyskaniem lepszej pozycji wejściowej na rynku pracy.  Dyplom MBA może mieć większe znaczenie dla uzyskania lepszego wynagrodzenia w przypadku ról eksperckich i menedżerskich – skomentował Krzysztof Gugała, dyrektor Działu Talenty i Wynagrodzenia Willis Towers Watson Polska.

O badaniu:

Willis Towers Watson 2019 Starting Salaries Report – Europa, Bliski Wschód i Afryka opiera się na odpowiedziach 5856 organizacji z 31 krajów.

(AM, źródło: WTW)