Wzrost wartości szkód tworzy presję cenową

0
107

W minionym roku znacząco wzrosła średnia wartość szkody likwidowanej przez zakłady ubezpieczeń z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Większe wydatki w przeliczeniu na jedną kolizję wcześniej czy później odbiją się na polityce cenowej ubezpieczycieli – wskazują eksperci Ubea.pl

Bazując na danych Komisji Nadzoru Finansowego, analitycy porównywarki doszli do wniosku, że 2020 rok był pomyślny dla ubezpieczycieli pod względem bezpieczeństwa drogowego. W ujęciu rocznym liczba szkód zlikwidowanych z OC ppm. spadła z 1 278 017 szt. w 2019 r. do 1 160 290 szt. Był to efekt lockdownów oraz innych restrykcji związanych z pandemią. – Ubezpieczycieli w 2020 r. mógł też cieszyć wzrost liczby ubezpieczonych pojazdów. Chodzi o zmianę z 25 908 mln do 26 698 mln – podaje Andrzej Prajsnar, analityk Ubea.pl.

Dane KNF wskazują jednocześnie, że w 2020 r. średnia wartość zlikwidowanej szkody wzrosła z 7395 zł do 7758 zł. Wynoszący blisko 5% wzrost nastąpił po stosunkowo niewielkiej zmianie wartości z 2019 r. (1,1%). Ubiegłoroczne wzrosty nie były tak duże, jak zmiany z 2017 r. i 2018 r., ale… – Istnieją obawy, że wysoki poziom inflacji w pierwszej połowie 2021 r. będzie stymulował dalszy wzrost średniej wartości szkody z OC. Chodzi zarówno o koszty prywatnego leczenia, jak i części samochodowe oraz robociznę – wylicza Paweł Kuczyński, prezes Ubea.pl.

Znaczenie statystyk dotyczących średniej wartości szkody z OC ppm. zwiększa fakt, że takie dane na pewno będą miały wpływ na politykę cenową ubezpieczycieli. Analitycy przypominają, że wzrost średniej odszkodowań i zadośćuczynień z OC ppm. w 2020 r.  był częściowo równoważony przez mniejszą liczbę zgłaszanych oraz likwidowanych szkód. Tymczasem tylko przez pierwsze trzy miesiące 2021 r. ubezpieczyciele zlikwidowali 312 617 szkód z OC ppm.

– Brak pandemicznych obostrzeń w najbliższej przyszłości z pewnością wpłynie na bezpieczeństwo drogowe. Nawet w I kw. 2021 r. mimo pandemii odnotowano o prawie 2% więcej kolizji niż rok wcześniej – informuje Andrzej Prajsnar.

Wstępne dane Ubea.pl wskazują, że czerwiec przyniósł niewielki wzrost średniej składki OC ppm. oferowanego online.

– W okresie marzec–maj 2021 r. była natomiast widoczna stabilizacja takiej przeciętnej ceny OC (po wcześniejszych obniżkach) – podsumowuje Paweł Kuczyński.

(AM, źródło: Ubea.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here