Ponawiamy nasz serdeczny apel o przekazywanie 1,5% Państwa podatku za ubiegły rok na pomoc dla wieloletniego współpracownika „Gazety Ubezpieczeniowej” – Marka Śliperskiego.
Zbierane fundusze pozwalają przede wszystkim opłacić koszty profesjonalnej opieki nad nim, pomocy w codziennych czynnościach życiowych i nieodzownej rehabilitacji (cierpi na wtórnie postępującą formę stwardnienia rozsianego).
POMÓŻMY MARKOWI ŚLIPERSKIEMU!
W formularzu PIT wpisz nr KRS: 0000268931 z dopiskiem: Dla Marka Śliperskiego.
16 grudnia ERGO Hestia wprowadziła modyfikacje w swoim flagowym ubezpieczeniu życia i zdrowia – ERGO 4. Zmiany obejmują m.in. szybsze przyjęcie odpowiedzialności za niezdolność do pracy oraz rozszerzenie zakresu ochrony o trwałą utratę samodzielności, spowodowaną między innymi zaawansowanym otępieniem czy chorobą Alzheimera.
W zmodyfikowanym ERGO 4 ubezpieczony otrzyma rentę w przypadku całkowitej niezdolności do pracy trwającej już 7 miesięcy. Dodatkowo renta z tytułu trwałej utraty samodzielności może być wypłacana do 85. roku życia. W ramach obu rozszerzeń zarówno ochrona, jak i wysokość składki są zagwarantowane i niezmienne przez cały okres trwania umowy, który może wynosić nawet kilkadziesiąt lat.
Nowości zakresowe dotyczą również Global Doctors – ubezpieczenia zapewniającego pełną organizację i finansowanie leczenia za granicą. Polisa w nowej odsłonie obejmuje innowacyjne metody leczenia szczególnych postaci nowotworu złośliwego, m.in. takich jak leczenie off-label czy udział w badaniach klinicznych ukierunkowanych na terapię konkretnego rodzaju nowotworu.
Nowe spojrzenie na niezdolność do pracy
– To znaczące zmiany, pozycjonujące ERGO 4 jako ubezpieczenie wyjątkowe w skali polskiego rynku. Tylko w ERGO Hestii ubezpieczony może otrzymać rentę przy całkowitej niezdolności do pracy trwającej już 7 miesięcy. Znaczenie tej zmiany najlepiej oddają liczby. W 2023 r. aż 73% orzeczeń dotyczących całkowitej oraz czasowej niezdolności wydawanych było na okres krótszy niż 24 miesiące – mówi Sylwester Poniewierski, dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych i Programów Partnerskich ERGO Hestii. – Już dziś ubezpieczenie niezdolności do pracy w ERGO 4 miało wiele zalet. Zależało nam jednak, aby jak najszybciej wesprzeć finansowo naszych klientów zmagających się z tego typu problemami. Wbrew ogólnemu przekonaniu, to właśnie choroby są główną przyczyną ograniczenia aktywności zawodowej, a te często generują dodatkowe koszty związane z leczeniem. Przy nowej odsłonie produktu to klient sam zadecyduje, czy chce dokupić rozszerzenie na wypadek niezdolności do pracy krótszej niż 24 miesiące, czy też pozostać przy podstawowym zakresie ochrony i otrzymywać wsparcie finansowe w razie całkowitej niezdolności do pracy orzeczonej na minimum 24 miesiące – dodaje.
Długoterminowa ochrona na wypadek trwałej utraty samodzielności
Istotną zmianą w ERGO 4 jest wprowadzenie możliwości dokupienia do ubezpieczenia niezdolności do pracy dodatkowej ochrony na wypadek trwałej utraty samodzielności do 85 roku życia.
– Nasze społeczeństwo się starzeje. Rok temu mieliśmy 7,85 mln emerytów. Za 10 lat będzie ich blisko 10 milionów. Tymczasem potrzeby finansowe nie kończą się po 65. roku życia. Czasem właśnie wtedy jeszcze bardziej zaczynają rosnąć. Żeby uświadomić sobie skalę niepełnosprawności osób starszych w Polsce, podajmy tylko dwie liczby: ponad 2 mln osób po 60. roku życia posiada orzeczenie o niepełnosprawności, z czego 36% to orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności. 400 tys. osób choruje na demencję, a ona – podobnie jak choroba Alzheimera czy trwała utrata możliwości wykonywania czynności życia codziennego – wymaga konieczności ciągłej opieki nad chorym. To potrafi generować naprawdę znaczące koszty, m.in. rehabilitacji czy domowej opieki. Tymczasem współczynnik zastępowalności wynagrodzenia emeryturą spadnie z 52,5% w 2025 r. do 26,2% w 2045 r. Nowe ERGO 4 odpowiada na te problemy i na finansowe wyzwania jesieni życia – dodaje Sylwester Poniewierski.
Ubezpieczony ma swobodę w wyborze wysokości renty, którą chciałby otrzymywać w przypadku wystąpienia trwałej utraty samodzielności. Może to być kwota od 500 do 5000 zł. Wypłata świadczenia jest dostosowana do indywidualnych potrzeb i oczekiwań ubezpieczonego.
Jeżeli trwała utrata samodzielności nastąpi przed ukończeniem 65. roku życia, ubezpieczony otrzyma dwie renty – z tytułu niezdolności do pracy i z powodu trwałej utraty samodzielności.
Produkt jest dostępny dla osób w wieku od 18 do 59 lat. Ponadto ERGO 4 oferuje obniżenie wysokości składki po 65. roku życia, kiedy to kończy się ochrona z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Innowacyjne metody leczenia przy szczególnej postaci nowotworu
Od 16 grudnia zmieni się również zakres świadczeń w ubezpieczeniu Global Doctors. W przypadku wystąpienia szczególnej postaci nowotworu u ubezpieczonego oraz rekomendacji ekspertów, będzie możliwe podjęcie leczenia w ramach medycyny precyzyjnej (m.in. leczenie eksperymentalne, procedury off-label, terapia CART-T zatwierdzona protokołem) lub udział w badaniach klinicznych ukierunkowanych na terapię konkretnego rodzaju nowotworu.
Global Doctors w ERGO 4 dostępny jest w dwóch wariantach:
Podstawowym – ukierunkowanym na leczenie nowotworów złośliwych z limitem pokrywanych kosztów do kwoty 1 mln euro,
Rozszerzonym – z sumą ubezpieczenia 2 mln euro i zakresem obejmującym poważne stany chorobowe, takie jak: nowotwór złośliwy w stadium przedinwazyjnym lub nowotwór in situ, ciężka dysplazja przednowotworowa, wymiana lub naprawa zastawek serca, operacja pomostowa tętnic wieńcowych, operacja neurochirurgiczna, przeszczepienie narządów od żywego dawcy, przeszczepienie szpiku kostnego.
Oba warianty zostaną rozszerzone o możliwość skorzystania z konsultacji psychologicznych.
Financial Supervision Commission, bułgarski organ nadzoru finansowego, poinformował, że obowiązujący od 1 lipca trzymiesięczny zakaz prowadzenia działalności transgranicznej przez ZAD DallBogg: Life and Health AD został nałożony, ponieważ w ocenie FSC ubezpieczyciel nie przestrzegał przepisów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej, w których prowadzi działalność. Organ nadzoru podkreślił, że jeśli przeprowadzony przez niego przegląd sytuacji pokaże, że ustanowione przez niego warunki zostaną spełnione przed upływem powyższego okresu, może znieść zakaz wcześniej. W przeciwnym przypadku zakaz może zostać przedłużony. Z kolei KNF poinformowała, że bez względu na decyzję Bułgarów w Polsce zakaz dla DallBogg będzie nadal obowiązywać.
Decyzja dotycząca czasowego zakazu zawierania nowych i przedłużania istniejących umów ubezpieczenia poza terytorium Bułgarii na okres 3 miesięcy, począwszy od 1 lipca 2025 roku, dotyczy wszelkich umów ubezpieczenia, z tym zastrzeżeniem, że jeżeli chodzi o terytorium Polski, zakaz ten jest bezterminowy dla umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC ppm) z wyłączeniem odpowiedzialności cywilnej przewoźnika (decyzja KNF z 16 kwietnia 2025 roku).
Zgodnie z bułgarskimi przepisami prawa firmie przysługuje odwołanie od decyzji FSC do Sądu Administracyjnego w Sofii, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Wniesienie odwołania nie zawiesza jednak wykonalności decyzji.
Organy nadzoru wspólnie rozwiążą problem
FSC, który jest głównym organem odpowiedzialnym za nadzorowanie działalności DallBogg, pozostaje w kontakcie z krajowymi organami nadzoru państw, w których zakład prowadzi działalność w ramach swobody świadczenia usług, tj. Grecji, Włoch, Polski, Hiszpanii i Rumunii (państwa przyjmujące), w celu nadzorowania transgranicznej działalności spółki. Współpraca ma na celu rozwiązywanie problemów związanych z nieprzestrzeganiem przez DallBogg lokalnych przepisów oraz zapewnienie ochrony praw ubezpieczających. Rolę koordynatora w nadzorowaniu działalności transgranicznej bułgarskiego ubezpieczyciela odgrywa Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA).
KNF przekazała również, że 27 czerwca 2025 roku wydała decyzję nakładającą na DallBogg kary pieniężne w łącznej wysokości 65 900 zł. Przyczyną sankcji było nieterminowe wypłacenie odszkodowań, co stanowiło naruszenia art. 14 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Naruszenia miały miejsce w 2024 roku.
Decyzja nie jest ostateczna. DallBogg może zwrócić się do KNF z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy albo wnieść skargę na tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Jesienią tego roku światło dzienne ma ujrzeć projekt standaryzacji zadośćuczynień autorstwa Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. W ten sposób prawodawca chce zachęcić obywateli do pozasądowego rozwiązywania sporów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Prof. Wojciech Kocot, zastępca przewodniczącego KKPC, kierownik Katedry Prawa Cywilnego Porównawczego na Uniwersytecie Warszawskim, przyznał, że w ramach komisji odbyła się wstępna dyskusja na ten temat, ale na razie nie ma jeszcze propozycji konkretnych przepisów. Według „DGP”, koncepcja KKPC przewiduje wprowadzenie tabeli zadośćuczynień. Precyzowałaby ona kwoty, na jakie mógłby liczyć poszkodowany bądź uprawniony w poszczególnych przypadkach, np. uszkodzenia ciała lub śmierci bliskiego. Sumy te byłyby wyliczane na podstawie orzeczeń wydanych w ciągu ostatnich 5–10 lat i byłyby indeksowane bądź waloryzowane. Prof. Kocot ujawnia, że podstawą przy opracowywaniu tabeli byłaby baza orzeczeń sądowych. Na pierwszy ogień poszłyby zadośćuczynienia z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Uśrednione stawki byłyby dodatkowo zróżnicowane regionalnie z uwagi na różnice w kosztach życia.
„DGP” przypomina, że tabele są stosowane w wielu krajach, takich jak Niemcy, Francja czy Włochy. Wprowadzenie w Polsce nowego systemu miałoby ograniczyć liczbę spraw trafiających do sądów, zwłaszcza w przypadkach, w których wyrządzenie szkody nie budzi wątpliwości. W przypadku spraw trafiających na wokandę stosowanie tabel nie byłoby obligatoryjne. Prof. Kocot przypomina, że postępowania o zadośćuczynienie są jednymi z najbardziej skomplikowanych i czasochłonnych spraw cywilnych, które potrafią trwać nawet dziesięć lat.
Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, mówi gazecie, że uregulowanie kwestii zadośćuczynień leży w interesie wszystkich zainteresowanych stron. Wskazuje, że dla branży ubezpieczeniowej regulacja będzie oznaczać większą przewidywalność, a dla całego systemu większą transparentność i ograniczenie nadużyć ze strony pośredników odszkodowawczych. Z kolei Katarzyna Orłowska-Mikołajczak, sędzia Sądu Rejonowego w Koszalinie, uważa, że koncepcja tabel ułatwiłaby ujednolicenie orzecznictwa w sprawach o zadośćuczynienia, ale jej zdaniem sąd powinien mieć możliwość indywidualnego podejścia. Mecenas Maciej Obrębski, adwokat i wspólnik w kancelarii prawnej Obrębski Adwokaci i Radcy Prawni, jest z kolei zdania, że poszkodowany powinien mieć wybór między drogą sądową a pozasądową, np. za pośrednictwem specjalnych komisji – podobnych do wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Adwokat uważa, że tabela mogłaby być jedynie wskazówką dla sądów, a nie wiążącym narzędziem.
Z dniem 1 sierpnia 2025 roku Jakub Hluzow obejmie stanowisko wiceprezesa zarządu spółek SIGNAL IDUNA w Polsce. W ramach swoich kompetencji będzie odpowiadać za obszar sprzedaży, marketingu oraz IT.
Jakub Hluzow jest związany z SIGNAL IDUNA od siedmiu lat. W tym czasie pełnił kluczowe funkcje menedżerskie. Jako dyrektor Biura Zarządzania Ryzykiem oraz dyrektor Biura Strategii i Projektów odegrał istotną rolę we współtworzeniu strategii ubezpieczyciela oraz w realizacji projektów rozwojowych i transformacyjnych.
– Powołanie Jakuba Hluzowa do zarządu to naturalny krok wynikający z jego zaangażowania, wiedzy i skuteczności. Jakub od lat wnosi realną wartość do SIGNAL IDUNA – zarówno w obszarze strategii, jak i operacyjnego wdrażania zmian. Wierzę, że jego nowa rola wzmocni naszą organizację i przyczyni się do jeszcze lepszego wykorzystania potencjału sprzedaży i technologii – powiedziała Agnieszka Kiełbasińska, prezeska zarządu SIGNAL IDUNA.
Jakub Hluzow zdobywał doświadczenie zawodowe w firmach Aviva Services, Aviva Życie (obecnie Allianz) oraz PricewaterhouseCoopers SDC.
Od 1 sierpnia zespół zarządzający SIGNAL IDUNA w Polsce będą tworzyć: Agnieszka Kiełbasińska, prezeska zarządu, Aneta Rubiec, wiceprezeska odpowiedzialna za ryzyko, aktuariat, produkty i operacje oraz Jakub Hluzow.
„Naszym priorytetem była szybka i sprawna pomoc osobom poszkodowanym” – przekazała Warta „Gazecie Ubezpieczeniowej”. Firma podkreśliła, że już po pierwszych doniesieniach o zdarzeniu skontaktowała się z klientami, aby przyjąć zgłoszenia szkód i zaoferować poszkodowanym niezbędne wsparcie. Ubezpieczyciel zapewnił im lokale zastępcze, a także zrealizował pierwsze wypłaty odszkodowań.
Jak poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń, w likwidację szkód po pożarze, do którego doszło 3 lipca w podwarszawskich Ząbkach, zaangażowanych jest 12 ubezpieczycieli. W budynku objętym pożarem ubezpieczone były 143 lokale. Zdecydowana większość klientów ubezpieczyła zarówno mury, jak i ruchomości domowe. Są jednak poszkodowani, którzy objęli ochroną wyłącznie mury (co wynikało z zobowiązań wobec banku) albo wyłącznie ruchomości domowe.
Od nagłej hospitalizacji po utratę cennego bagażu – lista zdarzeń mogących zepsuć wakacje jest długa. Prawdziwe przypadki z praktyki ERGO Hestii pokazują, jak ważne jest dobrze dopasowane ubezpieczenie turystyczne.
Pomoc medyczna i koszty leczenia – niezbędna ochrona
USA: Klientka zaraziła się egzotyczną bakterią, co doprowadziło do niewydolności wielonarządowej. Dwa miesiące intensywnej terapii i transport medyczny do Polski kosztowały łącznie blisko 2,9 mln zł.
Włochy: Klient doznał poważnego urazu kręgosłupa na nartach. Operacja, miesięczna hospitalizacja i transport medyczny do Polski to koszt niemal 300 tys. zł.
– W obu przypadkach ERGO Hestia pokryła wszelkie koszty. Klienci mieli polisy ERGO Podróż z sumą ubezpieczenia do 3 mln zł. Jest to kluczowe w krajach o wysokich kosztach leczenia, jak USA, Kanada czy Japonia. W 2023 r. ogromna część świadczeń z ubezpieczeń podróżnych dotyczyła pomocy medycznej i kosztów leczenia, co podkreśla ich znaczenie – mówi Anna Witkowska, zastępczyni dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych i Programów Partnerskich w Dziale Zarządzania Produktami ERGO Hestii.
Ubezpieczenie Pomoc Medyczna i Koszty Leczenia w ERGO Podróż zapewnia kompleksową opiekę po wypadku, w tym leczenie szpitalne, ambulatoryjne, stomatologiczne oraz konsultacje. Obejmuje też całodobowe Centrum Alarmowe, transport medyczny i ratownictwo w górach i na morzu.
Niemcy: Klient pracujący fizycznie doznał poważnych obrażeń. Przy sumie ubezpieczenia 60 tys. zł i 22% uszczerbku na zdrowiu, dzięki systemowi świadczeń progresywnych, otrzymał 19,8 tys. zł odszkodowania. Bez tego byłoby to tylko 13,2 tys. zł. Różnica 6,6 tys. zł to realne wsparcie w rehabilitacji.
To pokazuje, jak ważne jest ubezpieczenie od NNW, zwłaszcza przy pracy fizycznej za granicą. ERGO Podróż kategoryzuje prace pod kątem ryzyka, umożliwiając dopasowanie polisy. Praca fizyczna wymaga dodatkowej składki.
Ubezpieczenie bagażu–spokojna głowa o mienie
Francja: Czteroosobowa rodzina padła ofiarą włamania do samochodu. Złodzieje skradli cały bagaż. Dzięki indywidualnym polisom z sumą 5 tys. zł na osobę rodzina otrzymała łącznie 16,3 tys. zł. To pozwoliło im zrekompensować stratę i kontynuować wakacje.
Ubezpieczenie Bagażu w ERGO Podróż chroni przed utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem rzeczy osobistych, zarówno w pojeździe, jak i w bagażnikach zewnętrznych. Obejmuje też pomoc w razie utraty pieniędzy czy dokumentów oraz pokrywa koszty dosłania utraconych przedmiotów.
– Statystyki ERGO Hestii wskazują, że 15% wypłat odszkodowań z ubezpieczeń podróżnych dotyczyło bagażu. Suma ubezpieczenia bagażu w ERGO Podróż może wynieść nawet 20 tys. zł – dodaje Anna Witkowska.
Ubezpieczenie sprzętu sportowego i OC–dla aktywnych i odpowiedzialnych
Dla aktywnych ERGO Hestia oferuje specjalne ubezpieczenie sprzętu sportowego, wykraczające poza standardową ochronę bagażu. Nowością są trzy klauzule produktowe pozwalające spersonalizować ochronę, w tym możliwość podwyższenia sumy ubezpieczenia sprzętu do 40 tys. zł.
Hiszpania: Klientowi wynajmującemu auto w Hiszpanii pękła przednia szyba. Koszt naprawy – 2 tys. zł – pokryto z ubezpieczenia. Specjalna klauzula pozwala podwyższyć sumę ubezpieczenia udziału własnego w szkodzie w wynajmowanym pojeździe do 5 tys. zł.
Suma gwarancyjna OC w ERGO Podróż sięga 1 mln zł, co zapewnia kompleksową ochronę przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim.
Indywidualizacja ochrony–dopasuj ubezpieczenie do siebie
ERGO Podróż pozwala dostosować polisę do indywidualnych potrzeb, oferując dodatkowe świadczenia, takie jak:
kontynuacja leczenia w Polsce (do 10 tys. zł po zdarzeniu za granicą),
assistance dla rodzica osoby ubezpieczonej (pomoc medyczna w czasie nieobecności ubezpieczonego),
ubezpieczenie karnetów i kursów (ochrona do 1 tys. zł),
rozszerzenia dotyczące terroryzmu, chorób przewlekłych czy sportów ryzykownych/ekstremalnych.
Historie pisane przez życie
Opisane przypadki potwierdzają, że dobra ochrona w podróży zagranicznej jest kluczowa. Kompleksowe ubezpieczenie ERGO Podróż zapewnia wsparcie finansowe i organizacyjne w kryzysowych sytuacjach.
– Listę nieoczekiwanych zdarzeń za granicą ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Ubezpieczyciele jedynie ostrzegają, ale te historie pisze samo życie. Trudno przewidzieć zakażenie bakterią powodującą niewydolność wielonarządową i koszty leczenia blisko 3 mln zł, a to przydarzyło się naszej klientce. Karta EKUZ jest przydatna, ale działa tylko w wybranych krajach. Dla kompleksowej ochrony zawsze warto mieć także wykupioną polisę podróżną – dodaje Anna Witkowska.
9 lipca 2025 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o ewidencji ludności. Przyjęte rozwiązanie zwiększy ochronę obywateli przed wykorzystaniem ich danych osobowych do nielegalnego zawierania umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Nowe przepisy umożliwią ich blokowanie.
W obecnym stanie prawnym zakłady ubezpieczeń nie mogą weryfikować informacji w rejestrze zastrzeżeń numerów PESEL. Powoduje to, że nie są w stanie przeciwdziałać możliwości zawarcia OC ppm. z wykorzystaniem skradzionych danych osobowych. Po wejściu w życie nowych regulacji towarzystwa oraz UFG będą mogły pozyskać dane z rejestru o zastrzeżeniu PESEL, co umożliwi zablokowanie zawarcia nielegalnego OC.
Za uchwaleniem noweli głosowało 434 posłów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawą zajmie się Senat. Przepisy wejdą w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Prowadzone przez UOKiK postępowanie antymonopolowe dotyczyło przejęcia przez MJM Holdings kontroli nad Polską Grupą Brokerską, International Brokers Group, BD Advisory & Assistance oraz GSU Centrum Usług Wspólnych. Na mocy decyzji nr DKK-157/2025 z 25 czerwca 2025 roku Urząd wyraził zgodę na koncentrację, odstępując jednocześnie od uzasadnienia decyzji.
Globalny wzrost PKB, skorygowany o inflację, ma spowolnić w tym roku do 2,3% i do 2,4% w roku przyszłym, wobec 2,8% w 2024 r. Oczekuje się, że globalny sektor ubezpieczeniowy podąży za tym trendem, a łączna wysokość składek spadnie w tym roku z 5,2% w 2024 r. do 2%, a następnie nieznacznie wzrośnie do 2,3% w 2026 r. – wynika z najnowszego raportu „World Insurance” opracowanego przez Swiss Re Institute.
– Spodziewamy się, że cła spowolnią globalny wzrost PKB, a w konsekwencji wpłyną na popyt na ubezpieczenia. W dłuższej perspektywie polityka taryfowa USA to kolejny krok w kierunku większej fragmentacji rynku, która ograniczyłaby przystępność cenową i dostępność ubezpieczeń, a tym samym zmniejszyłaby globalną odporność na ryzyko – skomentował Jérôme Haegeli, główny ekonomista Swiss Re
W ocenie autorów raportu ryzyko i koszty przyspieszającej fragmentacji gospodarek i rynków mogą być poważne dla ubezpieczeń. Bariery handlowe i zakłócenia w łańcuchu dostaw lub reshoring mogą powodować wzrost inflacji przez dłuższy czas, co przekłada się na wyższe koszty roszczeń. Ograniczenia przepływów kapitału transgranicznego dla reasekuratorów mogą prowadzić do nieefektywnej alokacji kapitału i jego wyższych kosztów, co prowadzi do wzrostu cen ubezpieczeń i potencjalnie ogranicza ubezpieczalność szczytowych ryzyk.
Perspektywy rentowności pozostają pozytywne
Swiss Re zauważa, że po silnym wzroście w 2024 roku w globalnym sektorze ubezpieczeń nastąpiło spowolnienie – zarówno w biznesie życiowym, jak i majątkowym. Autorzy raportu prognozują 2% wzrost składek w 2025 r. oraz 2,3% w 2026 r., co stanowi około połowę tempa wzrostu z 2024 r.
W ubezpieczeniach majątkowych zaostrzająca się konkurencja w liniach osobowych i słabsze warunki rynkowe w liniach komercyjnych powodują znacznie niższy wzrost składek, który w tym roku wyniesie 2,6%, wobec 4,7% w 2024 r. Po osiągnięciu wyniku na poziomie 6,1% w 2024 r. sektor życiowy spowolni do 1%, ze względu na stabilizację stóp procentowych, by w 2026 r. wzrosnąć do 2,4%. Jednocześnie perspektywy rentowności ubezpieczycieli pozostają pozytywne ze względu na ciągły wzrost dochodów z inwestycji.
Taryfy najmocniej dotkną segment komunikacyjny w USA
Taryfy będą miały różny wpływ na branżę ubezpieczeniową w różnych regionach geograficznych. Swiss Re Institute przewiduje, że najmocniej odczują je Stany Zjednoczone. Głównym mechanizmem bezpośredniej transmisji będzie prawdopodobnie skala roszczeń, wraz ze wzrostem kosztów importu, szczególnie w branży motoryzacyjnej i budowlanej. Amerykańskie szkody rzeczowe w pojazdach mechanicznych to sektor ubezpieczeń najbardziej dotknięty cłami. Oczekuje się, że cła w USA spowodują wzrost cen części samochodowych używanych do napraw, a także cen nowych i używanych samochodów w przypadku pojazdów zastępczych. Oczekuje się, że koszty napraw i wymiany pojazdów mechanicznych wzrosną o 3,8% w 2025 r. Niemniej jednak jest to nadal niższy wzrost niż odnotowany w 2021 r. (14%) i 2022 r. (13%).
Istnieje szansa na pozytywny impuls
Autorzy raportu zwracają jednocześnie uwagę, że taryfy i niepewność mogą stworzyć pewne możliwości dla zakładów ubezpieczeń. Większa świadomość ryzyka zazwyczaj przynosi korzyści ubezpieczycielom, pod warunkiem, że szok gospodarczy nie jest poważny. Dotyczy to w szczególności linii biznesowych oferujących ochronę przed zakłóceniami gospodarczymi i finansowymi, takich jak ubezpieczenia kredytowe i poręczeniowe. Ubezpieczenia morskie poza USA mogłyby skorzystać na reorganizacji łańcucha dostaw, jeśli inne bloki gospodarcze zwiększą handel między sobą. Popyt na ubezpieczenia mógłby zostać zwiększony przez wzrost wynikający ze stymulacji fiskalnej, na przykład w Chinach i UE, a także potencjalnie luźniejszą politykę pieniężną.
Choć Insurance Europe przyjmuje z zadowoleniem ambicje Unii Oszczędności i Inwestycji (SIU), to jednocześnie uważa, że najnowszy plan Komisji Europejskiej dotyczący rozwoju „rachunków” oszczędnościowo-inwestycyjnych okaże się nieskuteczny, jeśli nie obejmie ubezpieczycieli jako dostawców produktów i ubezpieczeń. W ocenie organizacji ich udział zwiększyłby możliwości wyboru dla konsumentów oraz pobudził konkurencję na rynku i innowacje.
W swoim stanowisku w konsultacjach ogłoszonych przez KE Insurance Europe podkreśliła, że ubezpieczyciele są blisko ludzi dzięki szerokiej sieci dystrybutorów. Oferując gwarancje finansowe i ochronę ubezpieczeniową, zapewniają „spokój ducha” wielu oszczędzającym, którzy w innym przypadku nie odważyliby się na inwestowanie. Ponadto ubezpieczyciele oferują szereg produktów inwestycyjnych na życie i emerytalnych, które umożliwiają osobom o różnych potrzebach i profilach ryzyka inwestowanie na rynkach kapitałowych.
– Każdy unijny plan oszczędnościowo-inwestycyjny musi mieć charakter inkluzywny. Ubezpieczyciele mają wyjątkową pozycję, pozwalającą im dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, dzięki rozbudowanej sieci dystrybucji i bogatej ofercie produktów. Wyłączenie ubezpieczeń byłoby również straconą szansą na rozwiązanie problemu luki emerytalnej w Europie i ukierunkowania inwestycji na zieloną transformację – komentuje Thea Utoft Høj Jensen, dyrektorka generalna Insurance Europe.
Dlatego Insurance Europe wezwała Komisję Europejską do zagwarantowania, że ostateczne zalecenia będą miały charakter inkluzywny i będą promować szeroką gamę rozwiązań inwestycyjnych i ubezpieczeniowych, a nie ograniczać ich zakresu do „rachunków”.
Federacja podkreśla również znaczenie krajowych zachęt podatkowych dla produktów przynoszących korzyści społeczne, a także kluczową rolę edukacji finansowej i ubezpieczeniowej w zwiększaniu świadomości obywateli na temat różnych możliwości inwestycyjnych.
W czerwcu do Pracowniczych Planów Kapitałowych dołączyło 32 278 nowych uczestników. W efekcie tego partycypacja w programie osiągnęła poziom 53,72% – poinformował PFR Portal PPK.
Serwis podkreślił, że w czerwcu, po raz pierwszy w historii systemu, partycypacja w sektorze publicznym przekroczyła próg 30% zatrudnionych, co oznacza, że od początku roku wzrosła o 1,5 p.p. Warto przypomnieć, że w poprzednim miesiącu w PPK oszczędzało 3,86 mln osób, zapewniając partycypację w systemie na poziomie 53,18%.
W minionym miesiącu wartość aktywów netto Pracowniczych Planów Kapitałowych przekroczyła poziom 38,17 mld zł. To o 820 mln zł więcej niż w maju.
Informujemy, że w celu zapewnienia jak najlepszej obsługi nasza strona korzysta z ciasteczek (plików cookies). Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies. Jednocześnie przypominamy, że w każdej chwili masz możliwość zmiany ustawień plików cookies. OK
Privacy & Cookies Policy
Privacy Overview
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.