Jak podała fundacja RT-ON, podczas odbywającego się 8 maja walnego zgromadzenia akcjonariuszy Talanx, wiodącego udziałowca Warty i Europy, zarząd spółki ujawnił, że od wejścia w życie polityki węglowej firmy (kwiecień 2019 r.) podpisała ona jeden kontrakt na ubezpieczenie nowej elektrowni lub kopalni węglowej w Polsce. Według organizacji najprawdopodobniej chodzi o budowę elektrowni Ostrołęka C.
RT-ON przypomniała, że w swojej nowej polityce węglowej Talanx zaprzestał ubezpieczania ryzyk w związku z nowo planowanymi elektrowniami węglowymi i kopalniami, dopuszczając wyjątki dla krajów, w których udział węgla w koszyku energetycznym jest szczególnie wysoki i nie ma wystarczającego dostępu do alternatywnych źródeł energii. Na ubiegłorocznym WZA ubezpieczyciel przyznał, że te wyjątki dotyczą również Polski. W 2020 roku Talanx miał odrzucić wnioski o ubezpieczenie 50 nowych elektrowni i kopalni węglowych na podstawie tej polityki.
W Polsce Talanx ubezpiecza ryzyka „węglowe” za pośrednictwem Warty. Ten zakład, oprócz Ostrołęki C, jest zaangażowany m.in. w ubezpieczenie dwóch nowych bloków węglowych elektrowni w Opolu, zabezpiecza też elektrownie węglowe Taurona. Do końca ub.r. Warta zaangażowana była także w ubezpieczanie odkrywki Turów.
(AM, źródło: RT-ON)