Ubezpieczenia pracownicze muszą uwzględniać pandemiczny dług zdrowotny

0
434

Pandemia, praca zdalna i lockdowny spowodowały, że profilaktyka zdrowotna poszła w odstawkę. Zdaniem ekspertów Saltus Ubezpieczenia zdrowotne konsekwencje Covid-19 mogą nas prześladować przez lata.

– Nie da się ukryć, że przez ten rok mniej dbaliśmy o swoje zdrowie. Do nieraz całkowitego braku profilaktyki, spowodowanego obawą przed pójściem do lekarza, dołączył brak ruchu i jego następstwa. Kolejne lockdowny systematycznie przyczyniały się do pogłębienia wad, m.in. postawy czy wzroku, i często nasilenia wcześniejszych dolegliwości. Pracodawcy powinni o tym pamiętać i zapewnić pracownikom szybki dostęp do opieki medycznej – zauważa Xenia Kruszewska, dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych Saltus Ubezpieczenia.

Dziś trudno jeszcze dokładnie oszacować, jak duży dług zdrowotny został zaciągnięty od marca ub. roku, ale dane Saltus Ubezpieczenia już teraz dają pewne wskazówki. Przede wszystkim, skupiając się na koronawirusie, zaniedbano kontrolę pod kątem innych chorób zakaźnych i immunologii. Liczba wizyt u odpowiednich specjalistów spadła według danych ubezpieczyciela odpowiednio o 55,4% i 44,8%. Rzadziej korzystano też z usług chirurgów-onkologów (-26,5% r/r), endokrynologów (-12,1%) i ginekologów (-9,56%). Z drugiej strony notowano też większe zapotrzebowanie na pomoc innych specjalistów, zwłaszcza w związku z poważnie obciążoną przez pandemię psychiką.

– Przede wszystkim wzrosło zainteresowanie poradami psychiatrycznymi i psychologicznymi. Wyraźnie zwiększyła się też częstotliwość korzystania z usług lekarzy rehabilitacji, pulmonologów i onkologów. Pracodawcy powinni jednak mieć świadomość tego, że lista zdrowotnych zaległości jest znacznie dłuższa. Dlatego warto zastanowić się nad organizacją dodatkowych badań profilaktycznych dla pracowników wracających do pracy stacjonarnej. Tym bardziej że wczesne wykrycie problemu to większe szanse na jego pokonanie i pełny powrót do zdrowia. Tu liczy się szybkość, a z terminami w przychodniach publicznych może być problem – mówi Xenia Kruszewska.

Największe zmiany w konsultacjach medycznych – porównanie r/r
SpadkiWzrosty
1. specjalista od chorób zakaźnych:– 55,4%1. psycholog:+78,39%
2. immunolog:– 44,8%2. lekarz rehabilitacji:+73,03%
3. chirurg onkolog:– 26,5%3. psychiatra:+51,06%
4. endokrynolog:– 12,1%4. pulmonolog:+39,8%
5. ginekolog:– 9,56%5. onkolog:+33,8%
źródło: Saltus Ubezpieczenia

(AM, źródło: Brandscope)