S&P Global Ratings: Covid nadgryzł zyski gigantów

0
631

Kryzys pandemiczny kosztował 16 globalnych ubezpieczycieli wieloliniowych (global multiline insurers) ok. 8 mld dol. w 2020 r., a mimo to nadal odnotowali oni znaczny zysk netto w wysokości 36 mld dol. – informuje agencja S&P Global Ratings, która analizuje wpływ kryzysu na ocenianych przez nią ubezpieczycieli zaliczających się do GMI.

Na potrzeby raportu S&P zanalizowała wyniki 6 ubezpieczycieli amerykańskich (AIG, Chubb, Prudential Financial, MetLife, Manulife Financial Corp. i Sun Life Financial), 7 z siedzibą w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (AXA, Allianz, Aegon, Aviva, Prudential Plc, Zurich Insurance i Mapfre) oraz 3 ubezpieczycieli z Azji (grupy AIA, QBE, Tokio Marine).

Ubiegłoroczny zysk netto był niższy od 56 mld dol. osiągniętych w 2019 r. i 48 mld dol. z 2018 r.

Kryzys okazał się zdarzeniem oddziałującym na zarobki globalnych ubezpieczycieli wieloliniowych, z którym mogą oni sobie poradzić, a nie zdarzeniem dotkliwie oddziałującym na kapitał – stwierdzono w raporcie S&P.

Ograniczone spadki zysku spowodowane przez Covid-19 dowodzą, jak korzystne jest prowadzenie zdywersyfikowanego biznesu, zarówno pod względem produktowym, jak i geograficznym, jako że pandemia najwyraźniej dotknęła niektórych rodzajów ubezpieczeń mocniej niż innych.

Wskazuje to również, że globalni ubezpieczyciele wieloliniowi zarządzają swoją ekspozycją na ryzyko w wyrafinowany sposób i byli w stanie sterować swoim apetytem na ryzyko, tak aby zredukować erozję swoich parametrów finansowych spowodowaną takim niespodziewanym zdarzeniem.

Europejscy GMI doświadczyli większych spadków niż ci w innych regionach, pomimo wysokiego poziomu dywersyfikacji. S&P zauważa przy tym, że duża część ich strat pochodziła z rynków pozaeuropejskich. Za wyższe straty kilku europejskich GMI, takich jak AXA, Allianz i Zurich, odpowiedzialne są głównie ich duże linie ubezpieczeń majątkowych i wypadkowych dla przedsiębiorstw. Ogółem łączne straty trzech najbardziej eksponowanych graczy (AXA, Allianz i Chubb) stanowiły ponad połowę z 8 mld dol. strat 16 ubezpieczycieli.

Ubezpieczeniom non-life pandemia zadała cios mocniejszy niż życiowym. S&P wyjaśnia to silną korelacją ujemną między ludźmi ubezpieczonymi na wypadek śmierci a segmentami populacji, które zmarły wskutek Covid-19. Innymi słowy, najwyższe poziomy śmiertelności występowały wśród ludzi starszych, dla których mniej prawdopodobne jest posiadanie terminowego ubezpieczenia na życie, oraz ludzi o niskich dochodach, którzy na ogół nie są skłonni do ubezpieczania się.

W sektorze non-life większość strat ubezpieczeniowych w związku z pandemią koncentrowała się na kilku produktach: ubezpieczeniach przerw w działalności, ubezpieczeniach na wypadek odwołania imprezy i w mniejszym stopniu ubezpieczeniach kredytu.

Zyski dużych reasekuratorów spadły bardziej niż globalnych ubezpieczycieli. Agencja ratingowa wyjaśnia, że polisy reasekuracyjne, szczególnie w liniach komercyjnych, pokrywały dużą część ekspozycji ubezpieczycieli.

S&P szacuje, że związane z pandemią straty ocenianych przez agencję 20 największych globalnych reasekuratorów sięgnęły ok. 20 mld dol., co jest bliskie 4-krotności ich łącznego zysku netto na koniec 2020 r.

AC