Państwowe wsparcie dla ubezpieczeń kredytu kupieckiego nie jest na razie potrzebne

0
587

Rządowy program wsparcia ubezpieczeń kredytów kupieckich zyskał akceptację Komisji Europejskiej. Mimo to nic nie wskazuje na to, aby wszedł w życie. Powód? Brak potrzeby jego wdrożenia – informuje „Puls Biznesu”.

Janusz Władyczak, prezes KUKE, zwraca uwagę, że choć początkowo ubezpieczyciele obawiali się, że będą zmuszeni do cięcia limitów dla przedsiębiorców o 30–40%, to państwowe wsparcie pozwoliło uniknąć problemów z płynnością w sektorze przedsiębiorstw i przejść 2020 r. z relatywnie niewielkimi stratami. Podczas negocjowania z rządem ostatecznego kształtu programu ubezpieczyciele tracili zapał wraz ze spadającymi wskaźnikami szkodowości i brakiem istotnego pogorszenia kondycji finansowej przedsiębiorstw, co zawdzięczały one rządowym programom antykryzysowym. W efekcie tego w kwietniu rząd i ubezpieczyciele zawiesili rozmowy, gdy doszli wspólnie do wniosku, że brak przesłanek do wdrażania programu, ale zgoda na jego wdrożenie może przydać się w przyszłości.

Jarosław Jaworski, prezes Coface, wyjaśnia, że projekt programu będzie można wykorzystać, gdy dojdzie do masowego, dużego wzrostu liczby i wartości niewypłacalności przedsiębiorstw, skutkującego wzrostem ryzyka, uniemożliwiającym przyznawanie limitów kredytowych w zakresie oczekiwanym przez ubezpieczone firmy. Paul Flanagan, prezes Euler Hermes, uważa, że obecnie nie ma potrzeby wdrażania programu, ale dobrze, że jest przygotowany na wypadek, gdyby potrzebny był w przyszłości. Z kolei Marcin Olczak, dyrektor departamentu ryzyka kredytowego Marsh, wskazuje, że samo rozpoczęcie rozmów między ubezpieczycielami a rządem miało pozytywny wpływ na rynek, ponieważ pozwoliło ubezpieczycielom zawiesić decyzje o masowych redukcjach limitów. Janusz Władyczak jest jednak zdania, że scenariusz, w którym wdrożenie programu okaże się niezbędne, jest mało realny.

Więcej:
„Puls Biznesu” z 21 czerwca, Sylwia Wedziuk „Nie będzie wsparcia dla kredytów kupieckich”:
https://www.pb.pl/nie-bedzie-wsparcia-dla-kredytow-kupieckich-1119962

(AM, źródło: „Puls Biznesu”)