Mniej wypadków na przejściach dla pieszych dzięki nowym przepisom

0
537

Od 1 czerwca obowiązują nowe regulacje dotyczące m.in. bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego. Uzyskali oni pierwszeństwo w trakcie wchodzenia na przejście dla pieszych. Efektem zmian w przepisach jest wyraźne zmniejszenie liczby wypadków.

Znowelizowany kodeks ruchu drogowego zaczął obowiązywać na polskich drogach od 1 czerwca 2021 roku. Wprowadził on limit prędkości wynoszący 50 km/h w obszarze zabudowanym w dzień i w nocy oraz zakaz jazdy na tzw. zderzaku. Najważniejszą jednak zmianą było wprowadzenie przepisu ustanawiającego pierwszeństwo pieszych wchodzących na przejście. Pierwszeństwo na przejściu pieszy ma nie tylko wtedy, gdy już znajduje się na pasach ale także gdy wchodzi na przejście dla pieszych. 

– Uczestnicy ruchu drogowego szybko przystosowali się do nowych przepisów. Dzięki temu w pierwszych trzech miesiącach ich obowiązywania odnotowaliśmy znacznie mniej wypadków na przejściach dla pieszych niż w analogicznym okresie 2019 r. Nie oznacza to, że nie mamy już nic do zrobienia. Przeciwnie: o bezpieczeństwo na polskich drogach każdy z nas musi dbać codziennie – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

W ciągu trzech pierwszych miesięcy obowiązywania nowych przepisów na przejściach dla pieszych doszło do 421 wypadków. W zdarzeniach tych śmierć poniosło 28 pieszych, a kolejnych 416 zostało rannych. Porównując te dane do analogicznych okresów w ostatnich dwóch latach, widać spadki w liczbie wypadków oraz osób rannych. Trzeba też wspomnieć, że w porównaniu do ub. roku bardzo wyraźnie spadła liczba ofiar ciężko rannych, o blisko 14%, a w odniesieniu do roku 2019 o 29,8%.

– Przed nami okres jesienno-zimowy, kiedy znacząco wzrasta zagrożenie bezpieczeństwa pieszych ze względu na warunki pogodowe, wcześniej zapadający zmrok i zmniejszoną widoczność. Chciałbym zaapelować do kierowców i pieszych o większą uwagę – dodał Rafał Weber.

(AM, źródło: Ministerstwo Infrastruktury)