Saltus Ubezpieczenia: Prywatne polisy zdrowotne wspierają profilaktykę raka piersi

0
425

Od ponad trzech dekad październik jest miesiąc, w którym głośno mówimy o profilaktyce nowotworu piersi – ten rodzaj raka diagnozuje się rocznie u około 1,7 miliona kobiet na całym świecie. Pomocą w prawidłowej profilaktyce mogą być grupowe ubezpieczenia od pracodawców zapewniające skrócenie czasu oczekiwania na badania.

Tak jak w przypadku innych nowotworów, im szybciej uda się wykryć problem, tym większa szansa na powrót do zdrowia. Dlatego tak ważne są regularne badania. Podstawą jest samobadanie wykonywane raz w miesiącu. Ponadto w celu wczesnego wykrycia zmian warto też regularnie wykonywać mammografię i USG piersi. Mammografia i USG piersi są najpopularniejszą metodą diagnostyczną raka piersi. Czułość w wykrywaniu zmian nowotworowych wynosi w przypadku mammografii 85%.

– Statystyki zachorowalności i umieralności na raka piersi są zatrważające, dlatego tak cenne są wszystkie akcje mające na celu informowanie i przypominanie o konieczności regularnej profilaktyki. Polki zdają sobie sprawę z potrzeby stałego kontrolowania stanu zdrowia. Z naszych danych wynika, że kobiety regularnie korzystają z badań profilaktycznych w kierunku wykrywania raka piersi. Mammografia znajduje się na 18. miejscu najczęściej wykonywanych badań, natomiast USG piersi zajmuje na tej liście aż 2. pozycję. Co więcej, panie regularnie odwiedzają ginekologa. Ci specjaliści często jako pierwsi mogą zauważyć niepokojące sygnały i zalecić dalszą diagnostykę – zauważa Xenia Kruszewska, dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych Saltus Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie grupowe dla kobiet – 5 obowiązkowych świadczeń medycznych

NFZ wciąż nie umożliwia realizacji najważniejszych badań pod kątem raka piersi w przystępnych terminach, a kolejki regularnie przedłuża trwająca pandemia. Dlatego coraz więcej osób korzysta z pomocy prywatnie, m.in. za pośrednictwem dodatkowych ubezpieczeń. Większość z nich korzysta z ochrony w ramach polis grupowych, do których dostęp zapewniają pracodawcy.

– Wybierając program ochrony dla pracowników, trzeba brać pod uwagę wiele czynników. Zarówno charakter pracy oraz związane z nim choroby zawodowe, jak i płeć oraz wiek poszczególnych ubezpieczonych. Należy postawić nie tylko na dostęp do świadczeń podstawowych, ale też tych, z których korzystają regularnie, jak np. konsultacje ginekologiczne czy USG piersi i mammografia w przypadku pań. Warto też, żeby na tej liście znalazły się m.in. USG transwaginalne i oczywiście cytologia wraz z konsultacją ginekologiczną (profilaktyka nowotworów szyjki macicy i przydatków) oraz badania w kierunku chorób tarczycy, w tym nowotworów, które czterokrotnie częściej występują u kobiet  –  dodaje Xenia Kruszewska.

(AM, źródło: Brandscope)