Wszyscy czterej najwięksi reasekuratorzy europejscy odnotowali zdecydowaną poprawę zysków za 3 kwartały w porównaniu z tym samym okresem 2020 r. – wynika z raportu Fitch Ratings. Znacznie mniejsze roszczenia związane z pandemią w sektorze non-life, mocny wzrost składki i odporny na okoliczności przychód z inwestycji z nawiązką zrównoważyły wysokie, przekraczające budżet straty z tytułu katastrof naturalnych w trzecim kwartale.
Wielka czwórka reasekuratorów – Munich Re, Swiss Re, Hannover Re i SCOR – wykazała średnio dwucyfrowy wzrost składki z reasekuracji majątkowej za 9 miesięcy 2021 r. dzięki wzrostowi cen, rosnącemu popytowi i zwiększeniu apetytu na ryzyko. Ambicje wzrostowe reasekuratorów znajdują poparcie w bardzo silnej adekwatności kapitałowej, która została osiągnięta po części za sprawą emisji długu podporządkowanego. Swiss Re jako jedyny z wielkiej czwórki wykazał mniejszy od dwucyfrowego wzrost składki, ponieważ zmniejszył łączną ekspozycję majątkową i ochronę wtórnych ryzyk katastroficznych.
W raporcie Fitch napisano: „Wszyscy czterej najwięksi reasekuratorzy odnotowali roszczenia z tytułu katastrof naturalnych przekraczające ich budżety za 9 miesięcy, jako że w III kw. zwłaszcza wystąpiły poważne powodzie w Europie Środkowej i huragan Ida w USA. Wzrost dotkliwości i częstości szkód spowodowanych przez katastrofy naturalne wywołany zmianami klimatycznymi prawdopodobnie zmusi reasekuratorów do zwiększenia budżetów na katastrofy naturalne albo zmniejszenia ekspozycji na ryzyko”.
Fitch zauważa silny wpływ pandemii na działania w obszarze reasekuracji życiowej i zdrowotnej największych reasekuratorów, którzy musieli przeznaczyć 7% składki zarobionej netto na pokrycie roszczeń z tytułu zwiększonej śmiertelności.
(AC, źródło: Insurance Journal)