Skarbiec TFI: Kompleksowo współpracujemy z brokerami na rynku PPK, PPE, PPO, IKE, IKZE

0
2039

Niedawno zakończył się XXIV Kongres Brokerów, którego partnerem m.in. było Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. W rozmowach, jakich bardzo dużo odbyliśmy w trakcie jego trwania, wybrzmiewał bardzo często temat poszukiwania przez rynek nowych produktów finansowych będących rozszerzeniem działających już w firmach pracowniczych planów kapitałowych (PPK) oraz pracowniczych programów emerytalnych (PPE).

Coraz bardziej widoczny jest m.in. wzrost zainteresowania pracodawców finansowaniem dodatkowych benefitów. To efekt coraz większej presji płacowej wywieranej na nich ze strony pracowników, którym z kolei coraz mocniej drenuje portfele nienotowany od lat wysoki poziom inflacji.

Jednak wzrost poziomu wynagrodzeń i powiązany z nimi wyższy poziom składek odprowadzanych do ZUS zwiększa koszty prowadzenia działalności pracodawców w i tak dość trudnych dla nich czasach.

Zorganizowane formy oszczędzania w zakładzie pracy

Tymczasem wielu pracodawców całkowicie zapomniało o fakcie, że finansowane przez nich wpłaty na PPK (w tym dodatkowe), stanowiąc koszt uzyskania przychodu, równocześnie nie są „ozusowane”. I o ile wpłata podstawowa pracodawcy, będąc ustawowo określoną na poziomie 1,5% wynagrodzenia brutto, może nie stanowić z perspektywy osoby zatrudnionej jakiejś znaczącej wartości dodanej, o tyle możliwość finansowania dodatkowej wpłaty ze strony pracodawcy na poziomie do 2,5% z punktu widzenia osoby zatrudnionej stanowić już może atrakcyjny wzrost (łącznie 4% wynagrodzenia brutto) świadczeń otrzymywanych od pracodawcy.

Patrząc z tej perspektywy, wpłata dodatkowa pracodawcy, dokonywana na rzecz osób zatrudnionych, spełniających dowolne kryteria ujęte w regulaminie wynagrodzeń, stanowi atrakcyjny instrument, który może być efektywnie wykorzystany jako kolejny benefit w firmie oraz narzędzie kształtowania polityki wynagrodzeń.

Ponadto taki benefit nie powoduje dla pracodawcy dodatkowych kosztów, jakimi jest wzrost składek ZUS, mający miejsce w przypadku tradycyjnej podwyżki wynagrodzenia.

Powyższe potwierdza obserwacja danych dotyczących wzrostu liczby podmiotów, które w okresie ostatnich 12 miesięcy (kwiecień 2021 – kwiecień 2022) zdecydowały się na finansowanie wpłat dodatkowych do PPK. Wśród firm, dla których Skarbiec TFI prowadzi PPK, odsetek ten wzrósł z poziomu 3% do 7%.

Podobnie ma się rzecz z PPE, w których składki finansowane przez pracodawcę, stanowiąc koszt uzyskania przychodu, nie wiążą się z obowiązkiem opłacania składek ZUS. W przypadku PPE górny limit składek finansowanych przez pracodawcę wynosi 7% wynagrodzenia brutto.

Tymczasem zdecydowana większość PPE uruchamianych w 2018 r. i później wdrażana była ze składką na minimalnym poziomie 3,5% (będącym jednym z warunków zwalniających pracodawcę z utworzenia PPK). W efekcie daje to pracodawcom sporą przestrzeń do podnoszenia składek, mogących być odpowiedzią na rosnące oczekiwania płacowe ze strony pracowników.

Oprócz wymienionych wyżej PPK i PPE, będących regulowanymi ustawowo formami zbiorowego oszczędzania w miejscu pracy, programami, które mogą być finansowane przez pracodawcę, a tym samym stanowić atrakcyjne rozszerzenie oferty benefitowej w firmie, są pracownicze programy oszczędnościowe (PPO) oferowane przez Skarbiec TFI, które nie będąc regulowanymi ustawowo, dają pracodawcom całkowitą dowolność w zakresie ich konstrukcji, tj. wysokości wpłat, doboru funduszy, dostępności dla pracowników, a także warunków wycofywania środków.

Finansowanie przez pracodawcę wpłat do IKE lub IKZE

Na kanwie rosnącego zainteresowania indywidualnym oszczędzaniem na cele emerytalne przy wykorzystaniu IKE lub IKZE (wzrost liczby prowadzonych kont IKE i IKZE w latach 2020 i 2021 przedstawiono na wykresie), oferujących oszczędzającym wymierne, ustawowo gwarantowane korzyści podatkowe, pojawiają się na rynku pierwsze przypadki, w których wpłaty do IKE lub IKZE swoim pracownikom finansuje pracodawca.

Taka forma benefitu, będąc jeszcze stosunkowo rzadką, zyskuje jednak powoli swoich zwolenników, co jest między innymi pochodną rosnącej w społeczeństwie świadomości prognozowanej w przyszłych dekadach, coraz niższej stopy zastąpienia oraz pozytywnych doświadczeń z oszczędzania w ramach PPE lub PPK przez osoby korzystające z tych programów.

Podsumowanie

Skarbiec TFI od lat stawia sobie za cel edukację finansową polskiego społeczeństwa, dlatego współpracy z brokerami nie ograniczyliśmy wyłącznie do wdrożeń PPE lub PPK.

Współpracującym z nami brokerom umożliwiamy m.in. organizację nieodpłatnych szkoleń z zakresu IKE i IKZE w obsługiwanych przez nich zakładach pracy. Jesteśmy towarzystwem, które organizuje szkolenia, także w zakładach pracy niekorzystających z oferty PPE czy PPK zarządzanych przez Skarbiec TFI.

Mirosław Tarczoń
dyrektor ds. komunikacji inwestycyjnej w Skarbiec TFI

W celu poznania szczegółów oferty zapraszam do kontaktu:
miroslaw.tarczon@skarbiec.com.pl
przemyslaw.jaworski@skarbiec.com.pl


Nota prawna. Powyższe informacje zostały umieszczone w celu reklamy i promocji produktów PPK, IKE i IKZE, w skład których wchodzi jeden lub więcej instrumentów finansowych, świadczonej przez Skarbiec TFI S.A. Niniejszy materiał nie stanowi wystarczającej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej oraz nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie jest formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Skarbiec TFI S.A. podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Skarbiec TFI S.A. z siedzibą: al. Armii Ludowej 26, 00-609 Warszawa, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Rejestrowy KRS 0000060640, NIP 521-26-05-383, kapitał zakładowy 6 050 505 zł, wpłacony w całości.