Fitch: W reasekuracji będzie mniej fuzji i przejęć

0
519

Fuzje i przejęcia w globalnym sektorze reasekuracji ulegną ograniczeniu w 2023 r. wskutek obaw inwestorów przed ryzykami makroekonomicznymi i podwyższonego poziomu strat katastroficznych wynikających ze zmian klimatycznych. Fitch Ratings spodziewa się, że w czasie gdy reasekuratorzy zmagają się z konsekwencjami spowolnienia gospodarczego, wysokiej inflacji i niepewności na rynkach finansowych, będą przedkładać politykę cenową, zarządzanie ryzykiem i wzrost organiczny nad fuzje i przejęcia.

Nawet jeśli rynek reasekuracji stwardnieje wystarczająco, by wyższe stawki składek generowały znacznie lepszą rentowność, Fitch nie przewiduje fali zainteresowania nabywaniem podmiotów reasekuracyjnych w najbliższym czasie. Dla tradycyjnych reasekuratorów możliwości podnoszenia cen i poprawy rentowności mogą się pojawić, jeśli wzrost stop procentowych doprowadzi do zmniejszenia napływu na rynek reasekuracyjny kapitału alternatywnego, który w większości dostarczany jest poprzez papiery wartościowe powiązane z ubezpieczeniami (ILS).

Utrzymujące się w następstwie globalnego kryzysu finansowego niskie stopy procentowe przyciągnęły na rynek reasekuracji wielu nowych inwestorów w poszukiwaniu większych zwrotów niż te osiągalne na rynkach finansowych. W późniejszych latach inwestujący w ILS zaczęli wycofywać się z rynku w następstwie ponadprzeciętnych strat katastroficznych. Kontynuacja tego trendu mogłaby przyczynić się do twardnienia rynku i byłaby zdecydowanie pozytywna dla rentowności tradycyjnych reasekuratorów.

Ostatnio przykład bermudzkiej spółki AXIS Capital ilustruje problemy M&A w reasekuracji. W kwietniu 2022 r. podano, że AXIS szuka możliwości sprzedaży swojego dużego, ale nie przynoszącego spodziewanych zysków biznesu reasekuracyjnego po kilku latach repozycjonowania portfela w celu zmniejszenia niepewności i poprawy rentowności. Firma ostatecznie porzuciła zamiar sprzedaży w czerwcu wskutek niewielkiego zainteresowania i zamiast tego zdecydowała się wygasić działalność w zakresie reasekuracji majątkowej, aby istotnie zredukować swoją ekspozycję katastroficzną.

(AC, źródło: Fitch Ratings)