Rada naukowa TUW PZUW podsumowała wyniki programu szkoleń medycznych realizowanego przez towarzystwo. W jego ramach przeprowadzono ponad 140 szkoleń dla około 3000 lekarzy i personelu medycznego.
– Naszym celem jest dostarczanie fachowej wiedzy, która pozwala nieść pomoc medyczną na najwyższym poziomie. Chcemy w ten sposób chronić zdrowie pacjentów, a także zapobiegać niepożądanym zdarzeniom, które mogą prowadzić do roszczeń wobec szpitali i lekarzy – mówi prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.
W ciągu dwóch lat z bezpłatnych szkoleń on-line skorzystała prawie połowa podmiotów leczniczych ubezpieczonych w towarzystwie. – Dbamy o to, aby ich personel był na bieżąco z najnowszymi standardami w dziedzinie opieki medycznej, a także z prawnymi regulacjami w tym zakresie. Satysfakcję budzą wysokie oceny szkoleń wystawiane przez ich uczestników – średnia to 4,8 na 5 punktów – podkreśla dyrektor ds. medycznych TUW PZUW Piotr Daniluk.
Szkolenia dotyczą m.in. zapobiegania zakażeniom szpitalnym i innym niepożądanym zdarzeniom, powikłań i błędów medycznych, praw pacjentów i komunikacji z nimi, a także właściwego prowadzenia dokumentacji medycznej.
Po pandemii TUW PZUW wraca też do szkoleń organizowanych stacjonarnie. – Pierwsze będą dotyczyć interpretacji zapisów KTG, czyli badania czynności serca płodu i postępowania w przypadkach niedotlenienia okołoporodowego noworodków. To jeden z częstych problemów występujących przy porodzie – wyjaśnia Piotr Daniluk.
Nad merytoryczną jakością szkoleń czuwa rada naukowa TUW PZUW. W jej skład wchodzą uznani eksperci z zakresu położnictwa i ginekologii, anestezjologii, neonatologii, ortopedii i traumatologii oraz organizacji i finansowania ochrony zdrowia.
(AM, źródło: TUW PZUW)