Zadbaj o siebie już dziś – przyszła emerytura nie rozpieszcza kobiet

0
776

50% – o tyle przeciętnie jest wyższa emerytura mężczyzn (3184 zł) od emerytury kobiet (2128 zł). Wynika to z danych ZUS z marca 2022 r. Być może jest to jeden z głównych powodów, dla których 60% pań zadeklarowało w badaniu Prudential Family Index, że ubezpieczenia na życie to przejaw roztropności i rozsądku.

Nieco więcej kobiet niż mężczyzn deklaruje, że posiada jakąkolwiek formę ubezpieczenia na życie – indywidualną lub grupową.

Trudno być kobietą

Proza życia jest dla kobiet bezwzględna – czas urlopu macierzyńskiego, opieki nad dziećmi, często nad rodzicami, wcześniejszy niż u mężczyzn wiek emerytalny czy dłuższa o dziewięć lat spodziewana długość życia powodują, że kobieca emerytura może być niska. Jednocześnie według prognoz ZUS (https://bit.ly/3M6nQs0) procent pensji, który wraca w formie emerytury, jest z roku na rok coraz mniejszy. Obecnie średnio jest to połowa przychodów, ale dla dzisiejszych dwudziestolatków może być to nawet 20%. Mówimy o średniej, co oznacza, że emerytury kobiet będą jeszcze niższe.

Z danych ZUS (https://bit.ly/3O5RoI3) wynika, że emerytura 83% kobiet nie przekracza 3200 zł miesięcznie, czyli średniej, którą osiągają mężczyźni. Co ciekawe, 20% panów pobiera emerytury w przedziale 4000–5500 zł. W tym samym przedziale utrzymują się wypłaty ok. 6% pań.

Obecnie blisko połowa kobiet deklaruje, że poza opłacaniem składek ZUS oszczędza na emeryturę, jednak co trzecia ankietowana zastrzega, że kwota ta jest niewystarczająca. U dużej liczby pań (aż 71%) dominuje również zjawisko odkładania pieniędzy do „szuflady”, jednak większość oszczędności jest wydawana na bieżące potrzeby.

Od 2017 r. rośnie liczba kobiet, które uważają, że są jeszcze młode i mają czas, aby pomyśleć o ubezpieczeniu się (2017 – 21%, 2022 – 25%). W badaniu Prudential Family Index zauważalny jest również negatywny trend w postawie pań liczących i oczekujących na pomoc oraz wsparcie innych – rodziny, znajomych lub państwa (2017 – 19%, 2022 – 33%). Taka postawa może wpłynąć negatywnie na sytuację finansową przyszłych emerytek.

Dodatkowe zabezpieczenie na emeryturę jest wskazane

Musimy pamiętać, że wciąż część obecnych emerytów pobiera świadczenia według tzw. starych zasad, co będzie się zmieniać i zdecydowana większość z nich będzie miała świadczenie wyliczone na podstawie zasady zdefiniowanej składki. Będzie pogłębiać to dysproporcje między emeryturami kobiet i mężczyzn – kobiety często mniej zarabiają, częściej mają też tzw. okresy bezskładkowe (np. urlop macierzyński) i jednocześnie ich oczekiwana długość życia jest większa, co w sumie przekłada się na niższe świadczenie.

Zmiany społeczne powodują, że coraz więcej kobiet nie zawiera związku małżeńskiego, więc nie będą mogły liczyć na emeryturę dla wdowy – gdy jeden z małżonków umrze, a miał wysoką emeryturę, to wdowa lub wdowiec może pobierać świadczenie w wysokości 75% wypłaty zmarłego małżonka. W przypadku kobiet dodatkowe zabezpieczenie emerytalne ma więc wyjątkowo duże znaczenie – mówi prof. Jacek Tomkiewicz, dziekan Kolegium Finansów i Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego.

Warto liczyć pieniądze i liczyć na siebie

Prudential od wielu lat zachęca kobiety do szczerej i otwartej dyskusji na temat przyszłości, starości i umiejętności radzenia sobie w tak zwanej jesieni życia. Chodzi nam o prostą refleksję na temat stylu życia, oczekiwań oraz możliwości – teraz i na emeryturze. W ubezpieczeniach ochronno-oszczędnościowych chodzi o regularne i świadome oszczędzanie, nawet już od chwili rozpoczęcia pracy zawodowej – podkreśla Marta Skowron-Moszkowicz, rzeczniczka prasowa Prudential Polska, firmy oferującej ubezpieczenia pod marką Pru.

To właśnie odkładane pieniądze pracują, tworząc kapitał dający znacznie więcej możliwości i radości niż pobierane co miesiąc obowiązkowe składki. Warto więc zadbać samemu o swoją przyszłość finansową, bo tutaj myślenie „jakoś to będzie” albo wiara, że przybędzie ktoś na białym koniu i nam pomoże, może się nie sprawdzić.


Prudential Family Index. Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą Beyond w listopadzie 2022 r. metodą CAWI (kwestionariuszowych wywiadów prowadzonych przez internet) na panelu firmy Norstat Polska, na próbie reprezentatywnej Polaków w wieku 25–45 lat posiadających przynajmniej jedno dziecko. Badana próba liczyła 500 osób.