Chiny: Błękitny ocean emerytalny

0
559

Nowy system emerytalny wprowadzony w listopadzie 2022 r. zyskuje na popularności. Liczba uczestników na koniec marca 2023 r. sięgnęła 33,2 mln osób – ujawniło chińskie Ministerstwo Zasobów Ludzkich i Zabezpieczenia Społecznego.

Zwiększyła się też liczba emerytalnych produktów inwestycyjnych, jako że rozmaite instytucje finansowe wchodzą na rynek błękitnego oceanu. Jest to rynek obfitujący w niewykorzystaną przestrzeń, o którą nie toczy się walka konkurencyjna, dający możliwość wzrostu.

Obecnie na chińskim rynku istnieją 652 indywidualne produkty emerytalne – podaje „China Times” za platformą ubezpieczeń społecznych i usług publicznych. Na liczbę tę składają się 465 produktów oszczędnościowych, 137 funduszy, 32 produkty ubezpieczeniowe i 18 produktów zarządzania majątkiem.

Nowy system emerytur osobistych ma na celu poszerzenie komercyjnego rynku emerytalnego, który stanowić będzie uzupełnienie podstawowego, państwowego systemu emerytalnego, niezdolnego do zaspokojenia potrzeb finansowych starzejącego się społeczeństwa.

W systemie prywatnych emerytur osobistych uczestnicy dokonują dobrowolnych wpłat na indywidualne konta emerytalne prowadzone na scentralizowanej platformie. Roczny limit dobrowolnych wpłat wynosi 1700 dol. Wpłacane środki są inwestowane w produkty finansowe wskazywane przez uczestników.

Wpłacający uzyskują ulgę podatkową w wysokości 12 000 juanów (ok. 1670 dol.) rocznie oraz obniżenie opodatkowania świadczenia emerytalnego z 7,5% do 3%. Ponadto przychody z inwestycji na razie będą nieopodatkowane.

Nowy system nie jest bezproblemowy. Przystępujących jest niewielu w stosunku do populacji, a spośród ponad 30 mln tych, którzy otworzyli osobiste konta emerytalne, zaledwie niecałe 10 mln dokonało wpłaty. Do uczestnictwa zniechęca obawa o płynność finansową, jako że środków z konta nie można wycofać aż do przejścia na emeryturę.

nie

AC