Munich Re: 43 miliardy dolarów strat katastroficznych w pierwszej połowie roku

0
372

Z szacunków Munich Re wynika, że w pierwszej połowie obecnego roku łączna wartość strat ekonomicznych spowodowanych przez katastrofy naturalne wyniosła 110 miliardów dolarów, natomiast w przypadku strat ubezpieczonych sięgnęła 43 mld dol. W obu przypadkach były to kwoty poniżej wartości odnotowanych rok wcześniej, ale wyraźnie przekraczały poziomy średniej dziesięcioletniej.

Według danych reasekuratora w I półroczu 2023 roku straty ekonomiczne wyniosły 110 mld dol. To o 10 mld dol. mniej niż przed rokiem, ale znacząco powyżej średniej z ostatnich dziesięciu lat (98 mld dol., po uwzględnieniu inflacji). To samo dotyczy strat ubezpieczonych, które uplasowały się na poziomie 43 mld dol. (47 mld rok w 2022 r.; średnia dziesięcioletnia dla strat półrocznych: 34 mld USD). Z powyższych liczb wynika, że mniej niż 40% całkowitych strat w pierwszej połowie roku było ubezpieczonych, co według Munich Re jest dowodem na dużą lukę ubezpieczeniową w wielu krajach. 

Największe klęski: trzęsienia ziemi i gwałtowne burze

Najbardziej niszczycielską klęską żywiołową było lutowe trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Ogólne straty spowodowane trzęsieniem ziemi w obu krajach szacuje się na ok. 40 mld dol. Pomimo ustanowienia tureckiego poolu ubezpieczeń od katastrof (TCIP), który zapewnia obowiązkowe ubezpieczenia budynków mieszkalnych i obecnie ma penetrację ubezpieczeniową na poziomie ponad 50%, straty ubezpieczone to jedynie około 5 mld dol.

Na drugim miejscu uplasowały się liczne gwałtowne burze w USA, którym towarzyszyły niszczycielskie tornada i grad. Łączna wartość strat ekonomicznych spowodowanych przez te żywioły wyniosła ponad 35 mld dol., z czego ponad 25 mld było ubezpieczonych. Po uwzględnieniu inflacji wyższe straty spowodowane burzami w pierwszej połowie roku miały miejsce w Stanach Zjednoczonych tylko raz – w 2011 r., kiedy to wyniosły odpowiednio 46 mld i 29 mld dol. Najkosztowniejszym pojedynczym wydarzeniem w tym roku była seria burz w połowie czerwca, które dotknęły duże obszary Teksasu. Całkowite straty spowodowane tą katastrofą szacuje się na około 8,4 mld dol., z czego około 7 mld dol. było ubezpieczonych.

(AM, źródło: Munich Re)