Sąd Najwyższy: Samo istnienie zwiększonych potrzeb uzasadnia przyznanie renty z tego tytułu  

0
471

Sąd Najwyższy uwzględnił zarzuty zawarte w skardze kasacyjnej złożonej przez kancelarię prawną Eventum odnośnie do sposobu ustalania wysokości renty z tytułu zwiększonych potrzeb. Także w zakresie zwrotu kosztów prywatnego leczenia powypadkowego z OC sprawcy wypadku drogowego.

Koszty opieki osoby trzeciej według rynkowych stawek brutto

SN uznał, że wysokość renty z tytułu zwiększonych potrzeb świadczenia (m.in. koszty opieki osoby trzeciej, koszty leczenia, rehabilitacji), w szczególności w zakresie wysokości kosztów opieki nad poszkodowanym, winna być ustalona w kwotach brutto, a nie netto. Zdaniem sądu przyjęcie odmiennego stanowiska naruszałoby zasadę pełnego odszkodowania, gdyż poszkodowany otrzymywałby kwotę pomniejszoną o podatek, a jednocześnie musiałby wydatkować kwotę brutto, pokrywając koszty świadczeń. Z perspektywy zasad regulujących odszkodowanie byłby to mechanizm niezrozumiały, krzywdzący poszkodowanego.

Ciężar dowodu głównie po stronie pozwanego

Orzekając co do rozkładu ciężaru dowodowego w zakresie roszczenia poszkodowanego o zwrot kosztów prywatnego leczenia, Sąd Najwyższy wskazał, że w przypadku renty na zwiększone potrzeby na poszkodowanym spoczywa ciężar dowodu wyłącznie odnośnie do dwóch kwestii.:

  1. uzasadnionej medycznie konieczności skorzystania z określonych świadczeń opieki zdrowotnej,
  2. wysokości kosztów leczenia.

Poszkodowany nie musi udowadniać, że korzystanie z prywatnego leczenia albo rehabilitacji w prywatnych ośrodkach zdrowia było uzasadnione długim oczekiwaniem na zabiegi w ramach świadczeń NFZ. Ciężar dowodu leży po stronie pozwanego ubezpieczyciela. To on, podnosząc, że poszkodowany mógł skorzystać z równorzędnych świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, musi udowodnić, że jest to faktycznie możliwe z uwzględnieniem rodzaju, wymaganej jakości, a także dostępności w odpowiednim czasie i miejscu.

Renta według zwiększonych potrzeb poszkodowanego

Sąd Najwyższy wskazał również, że wysokość renty z tytułu zwiększonych potrzeb nie jest uzależniona od wykazania, że poszkodowany te potrzeby faktycznie zaspokaja i ponosi związane z tym wydatki. Do przyznania świadczenia (m.in. koszty opieki osoby trzeciej, koszty leczenia, rehabilitacji) wystarczy samo ich istnienie jako następstw wypadku.

SN uchylił wyrok sądu II instancji w zaskarżonej przez Eventum części i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 maja 2023 r., sygn. sprawy: II CSKP 1672/22).

(AM, źródło: Eventum)