TUW PZUW o przyszłości ubezpieczeń energetyki jądrowej w Polsce

0
490

TUW PZUW ma ambicję tworzyć ubezpieczeniowy pool atomowy, który zapewni ochronę przyszłej energetyce jądrowej w Polsce. Z taką intencją podpisał umowę o strategicznej współpracy z Nuclear Risk Insurer. Mówił o tym w wywiadzie dla I Programu Polskiego Radia prezes towarzystwa, Rafał Kiliński.

Światową praktyką w ubezpieczeniach elektrowni jądrowych jest tworzenie tzw. pooli ubezpieczeniowych, a więc porozumień, w ramach których jest oferowana ochrona. Pozwalają one na rozpraszanie ryzyka między różnych ubezpieczycieli.

– Szacuje się, że budowa czterech bloków atomowych to koszt ok. 160 mld zł. To ogromne pieniądze i duża odpowiedzialność ubezpieczycieli. Nic tak dobrze nie działa na jakość ochrony ubezpieczeniowej, jak możliwość zbudowania pewnego rodzaju konsorcjum. Pool atomowy to właśnie konsorcjum ubezpieczycieli, którzy umawiają się, że daną elektrownię w danym kraju będą ubezpieczać razem – opowiadał Rafał Kiliński.

Jak tłumaczył, konstrukcja poolu polega na tym, że wokół jego „agregatora” zbierają się firmy ubezpieczeniowe. Rolę takiego agregatora, podobnie jak Nuclear Risk Insurer w Wielkiej Brytanii, chciałby odgrywać w Polsce TUW PZUW. Dlatego nawiązał współpracę z brytyjskim partnerem.

– Postanowiliśmy porozumieć się z autorytetem w tej dziedzinie. Nuclear Risk Insurer zapoczątkował ubezpieczenia dla energetyki atomowej w Wielkiej Brytanii już w latach 50. XX wieku, a obecnie uczestniczy w ubezpieczaniu ok. 300 cywilnych obiektów jądrowych na całym świecie. Współpraca będzie służyła budowaniu naszych kompetencji i zdobywaniu wiedzy, co pozwoli nam za kilka lat przymierzyć się do ubezpieczenia pierwszych polskich projektów atomowych – tłumaczył Rafał Kiliński. – Jesteśmy umówieni nie tylko na teorię, lecz także praktykę. Nasi przedstawiciele, inżynierowie ryzyka, underwriterzy czy likwidatorzy szkód, oprócz praktyki w biurze NRI w Londynie będą mogli wizytować budowę elektrowni atomowej w Wielkiej Brytanii – dodał.

Całej rozmowy można posłuchać TUTAJ

(AM, źródło: TUW PZUW)