UNIQA prowadzi w wyścigu o środkowoeuropejskie aktywa AXA?

0
4206

Austriacka UNIQA zdystansowała Generali oraz Vienna Insurance Group (VIG) w rywalizacji o zakup aktywów AXA w Europie Środkowej i Wschodniej (CEE). Wartość transakcji może wynieść około 1 miliarda euro – twierdzą źródła Bloomberga zbliżone do sprawy. „Pod młotek” może pójść również biznes AXA na Bliskim Wschodzie.

Według anonimowych informatorów agencji, francuski ubezpieczyciel prowadzi zaawansowane rozmowy z UNIQA Insurance Group AG na temat sprzedaży swojej działalności w Polsce, Czechach i na Słowacji. Źródła Bloomberga twierdzą, że obie firmy będą starały się wypracować porozumienie w ciągu najbliższych tygodni. Jeden z proszących o anonimowość informatorów przekazał, że sprzedaż wspomnianych aktywów może przynieść około 1 miliarda euro (1,1 mld USD).

Według agencji, oferta UNIQA miała zdystansować propozycje złożone przez Assicurazioni Generali SpA i VIG AG. Informatorzy twierdzą jednak, że nie osiągnięto jeszcze ostatecznego porozumienia, a pozostali zainteresowani akwizycją mogą nadal uatrakcyjnić swoje oferty.

Przedstawiciele AXA, Generali, UNIQA i VIG odmówili komentarza.

Transakcja korzystna dla obu stron

Agencja zauważa, że UNIQA nie ma zbyt silnej pozycji na głównych rynkach Europy Wschodniej. Ewentualne przejęcie biznesu AXA znacząco by ją wzmocniło. Sprzedaż aktywów w regionie CEE byłaby również zgodna z dążeniem dyrektora generalnego AXA Thomasa Buberla do usprawnienia drugiego co do wielkości europejskiego ubezpieczyciela poprzez wycofanie się z działalności na mniej rentownych rynkach (ubezpieczyciel we współpracy z HSBC Plc dokonuje strategicznego przeglądu aktywów) oraz odejścia od kapitałochłonnych ubezpieczeń na życie.

Propozycje trafiły do potentatów

Pierwsze informacje o możliwej dezinwestycji AXA w Europie Środkowej i Wschodniej pojawiły się w październiku ubiegłego roku w depeszach Reutersa. Źródła agencji podały wówczas dwie różne wartości transakcji: według jednego z nich mowa była o kwocie 400 mln euro, według drugiego chodziło o 800 mln euro. Teasery (krótkie i jawne informacje dla wybranej grupy podmiotów zachęcające potencjalnych inwestorów do wzięcia udziału w transakcji) miały trafić m.in. do PZU, Generali i Allianz. Przedstawiciele wszystkich firm wymienianych jako potencjalni kontrahenci odmówili skomentowania tych doniesień, twierdząc, że nie komentują plotek i spekulacji rynkowych. Miesiąc później podczas konferencji prasowej podsumowującej wyniki Grupy PZU za III kw. 2019 r. prezes ubezpieczyciela Paweł Surówka powiedział, że jego firma przyjrzy się ewentualnej transakcji zbycia aktywów AXA w regionie CEE, ale dodał też od razu, iż „jest za wcześnie, by powiedzieć, czy będziemy w którejś z nich (chodziło też o ewentualne przejęcie mBanku – AM) uczestniczyli”.

Działalność na Bliskim Wschodzie też na sprzedaż?

Pod koniec stycznia tego roku Bloomberg podał, że AXA rozważa opcje dla swoich operacji na Bliskim Wschodzie, włącznie z potencjalną sprzedażą. W skład tych aktywów wchodzą ubezpieczenia na życie oraz majątkowe i wypadkowe w licznych krajach Bliskiego Wschodu, włącznie z Libanem. AXA działa też w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Bahrajnie, Katarze i Omanie. To część działu międzynarodowego AXA.

AM, news@gu.home.pl

(źródło: Bloomberg, gu.com.pl)