Wybrano 10 wystaw, które otrzymają wsparcie Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii. Przedsięwzięcie ma wspierać projekty artystyczne pozwalające lepiej rozumieć wyzwania teraźniejszości i poszerzać nasze wyobrażenia o przyszłości.
– Ogólnopolski Program Dotacyjny Artystyczna Podróż Hestii jest najnowszym projektem Fundacji APH, która w 2024 roku kończy 10 lat – mówi Maria Rosa, prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii oraz dyrektorka Biura Marketingu i PR ERGO Hestii. – Powstał on z potrzeby poszukiwania odpowiedzi na wyzwania, z którymi musimy mierzyć się jako społeczeństwo. Dwie dekady doświadczenia ERGO Hestii jako mecenasa kultury umocniły nas w przekonaniu, że sztuka może być niezwykle uniwersalnym i angażującym dla odbiorców językiem do opowiadania o otaczającym nas świecie. Jesteśmy niezwykle zbudowani reakcją świata kultury na nasz nowy projekt. Już teraz widzimy, że cieszy się on dużym zainteresowaniem wśród osób artystycznych i instytucji kultury, a zgłaszane do niego projekty, w tym roku prawie 200, stoją na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i organizacyjnym – dodaje.
Dotacje przyznane w pierwszej edycji Programu na 2024 rok sięgną kwoty 500 tys. zł.
Dziesięć wystaw, które otrzymają wsparcie
Do pierwszej edycji programu zgłoszono prawie 200 projektów z całej Polski. Po dogłębnej analizie zarząd Fundacji Artystyczna Podróż Hestii, przy wsparciu Rady Doradczej Programu, wybrał dziesięć wystaw, które otrzymają wsparcie na przedstawione inicjatywy artystyczne w 2024 roku. Oto ich lista:
- Wystawa „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań” w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
- Wystawa „SPLASH: eco+hydrosexuals unite!” w Galerii lokal_30 w Warszawie
- Wystawa „Ćwiczenia z uważności” Teresy Starzec i Alicji Bielawskiej w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
- Wystawa „Świetliste bartery, wilgotne koalicje”, indywidualna wystawa Magdaleny Lazar w BWA Krosno
- Wystawa „Vive la Résistance! Współbycie” Marty Bogdańskiej organizowana w Fundacji Instytut Fotografii FORT w Warszawie
- Wystawa „Dirty blood, De-Risking” Barbary Gryki w Galerii Labirynt w Lublinie
- Wystawa „Encyklopedia” Weroniki Gęsickiej w Galerii Re:Medium w Łodzi
- Wystawa „Powtarzać czas początku” w Lisowski Gallery w Warszawie
- Wystawa „Biblioteka Pszczół” w Fundacji Rodriguez Gallery w Poznaniu
- Wystawa „Chcemy całego życia. Feminizm w sztuce polskiej” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie
(AM, źródło: ERGO Hestia)