Ubezpieczenie dla menedżera

0
1675

Współczesny rynek pracy charakteryzuje coraz większa popularność alternatywnych form zatrudnienia – kontraktów menedżerskich i współpracy na zasadach B2B. To rodzi nowe wyzwania dla pracodawców, którzy chcą zadbać o swoich kluczowych pracowników i zapewnić im poczucie bezpieczeństwa.

Ubezpieczenie od utraty dochodu może być odpowiedzią na potrzeby i stanowić innowacyjny benefit pracowniczy, atrakcyjny zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracowników.

Najnowsze trendy na rynku pracy

Coraz więcej osób pracuje na kontraktach menedżerskich i B2B. Trend ten jest widoczny w wielu branżach, ale szczególnie silnie zaznacza się w sektorze IT, usługach finansowych i doradztwie. Według danych GUS w 2023 r. liczba firm zatrudniających na zasadach B2B w Polsce wzrosła o 18% w porównaniu z 2018 r.

Badanie przeprowadzone przez PwC w 2022 r. wykazało, że 72% polskich firm planuje zwiększyć udział współpracy B2B w swojej działalności w ciągu najbliższych trzech lat. Wskazaną dynamikę potwierdza także platforma Upwork, łącząca freelancerów z firmami, która odnotowała 30% wzrostu liczby polskich freelancerów w ciągu ostatnich pięciu lat.

Te trendy pokazują, że coraz więcej osób pracuje bez dostępu do tradycyjnych świadczeń socjalnych, tj. m.in. urlopu wypoczynkowego, L4 czy urlopu macierzyńskiego/ojcowskiego.

Wartościowy produkt ubezpieczeniowy dla kadr wyższego szczebla

Ubezpieczenie od utraty dochodu chroni pracowników przed negatywnymi konsekwencjami finansowymi nagłego zdarzenia, które uniemożliwia im wykonywanie swoich obowiązków zawodowych. Może to być choroba, wypadek, poważny uraz lub inne zdarzenie losowe. W takich sytuacjach utrata dochodu może mieć poważne konsekwencje dla stabilności finansowej pracownika i jego rodziny.

Ubezpieczenie od utraty dochodu zapewnia regularne świadczenia pieniężne, które pomagają pokryć bieżące wydatki, takie jak raty kredytów, opłaty za mieszkanie, rachunki i inne koszty utrzymania.

Ubezpieczenie od utraty dochodu okiem pracodawcy

Ubezpieczenie od utraty dochodu może stanowić atrakcyjny element pakietu benefitów pracowniczych. Oferując ten produkt, pracodawcy mogą:

  • Zwiększyć atrakcyjność pakietu benefitów i wyróżnić się na tle konkurencji.
  • Zmotywować i zaangażować kluczowych pracowników, którzy docenią poczucie bezpieczeństwa i stabilności finansowej.
  • Zatrzymać wartościowych pracowników w firmie, zmniejszając ryzyko ich odejścia do konkurencji.
  • Zyskać wizerunek firmy dbającej o swoich pracowników.

Popularność alternatywnych form zatrudnienia będzie nadal rosła w ciągu najbliższych lat. Trend ten będzie napędzany przez dalszy rozwój technologii, wzrost zapotrzebowania na elastyczność i globalizację gospodarki. Zwinne organizacje powinny na bieżąco weryfikować adekwatność swojej oferty benefitów do zmieniających się okoliczności.

Programy opieki medycznej i grupowe ubezpieczenia na życie często traktowane są przez pracowników jako standardowa część wynagrodzenia pozapłacowego. Ubezpieczenie od utraty dochodu może okazać się ciekawym, wartościowym, odpowiadającym na nowe potrzeby rynku pracy elementem pakietu świadczeń pracowniczych.

Aleksandra Hajduk-Krzemińska
członkini zarządu, dyrektorka Działu Ubezpieczeń Grupowych w Equinum Broker