Jak zapewnić skuteczną ochronę przed szkodami w rolnictwie

0
1586

Rolnictwo jest narażone na wpływ wielu zagrożeń naturalnych. Zjawiska pogodowe oddziałują szczególnie na produkcję roślinną, ponieważ jest ona wystawiona na bezpośrednią ekspozycję trudnych do przewidzenia warunków atmosferycznych – co uniemożliwia rolnikom zabezpieczenie się np. przed negatywnymi skutkami gradobicia czy huraganu. W takich sytuacjach posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia jest kluczowym i niezbędnym elementem zarządzania ryzykiem w sektorze rolnym.

Niezależnie od tego, czy ubezpieczeniu podlega małe gospodarstwo, czy duże przedsiębiorstwo przetwórstwa rolno-spożywczego, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” oferuje szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej. A dzięki bliskim relacjom utrzymywanym ze środowiskiem rolniczym TUW „TUW” ma możliwość trafnego rozpoznawania potrzeb ubezpieczeniowych rolników i odpowiedniego kształtowania oferty ubezpieczeniowej, jak również szybkiego reagowania na zdarzenia losowe.

Wiosenne burze i huragany

Od kilku lat już w I kw. roku obserwujemy występowanie burz i huraganów, które do tej pory były rzadko spotykane wczesną wiosną. Teraz są one na tyle gwałtowne, że często powodują zrywanie pokryć dachowych oraz uszkodzenia elewacji i konstrukcji budynków w gospodarstwach rolnych – mówi Adam Michalski, dyrektor Biura Likwidacji Szkód Majątkowych TUW „TUW”.

Zgodnie z przepisami prawa rolnicy mają obowiązek ubezpieczyć budynki rolnicze od ognia i innych zdarzeń losowych. – Mając na uwadze liczne ryzyka, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie gospodarstwa rolnego, warto uzupełnić ochronę ubezpieczeniową na wypadek szkód, które powstają np. w wyniku: przepięcia, przenikania wody z gruntu, katastrofy budowlanej czy też silnego wiatru.

Wczesna wegetacja i przymrozki

W tym roku anomalie pogodowe dotknęły uprawy rolne.

Ciepła zima przyczyniła się do wcześniejszej wegetacji roślin, która w tym roku rozpoczęła się już w lutym. Niestety w kolejnych tygodniach wystąpiły przymrozki sięgające ok. -7 st. C, które spowodowały wymarznięcie roślin. Do największych zniszczeń dokonanych przez przymrozki doszło pod koniec kwietnia – mówi Paweł Frąckiewicz, zastępca dyrektora Biura Likwidacji Szkód Majątkowych TUW „TUW”.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rolników, które wynikają m.in. z oddziaływań gwałtownych warunków pogodowych na uprawy, TUW „TUW” wprowadziło możliwość objęcia ochroną ubezpieczeniową ozimych upraw zbóż, rzepaku i rzepiku od ryzyka przymrozków wiosennych już od 21 marca. Zapewnia to ochronę ozimin od bardzo wczesnych przymrozków, występujących jeszcze przed ustawowym terminem ochrony od ryzyka przymrozków wiosennych, czyli przed 15 kwietnia.

Przybierające na sile gradobicie

Kolejną przyczyną szkód mogących spowodować zniszczenie upraw jest gradobicie.

Zazwyczaj to zjawisko atmosferyczne było charakterystyczne dla miesięcy letnich, takich jak lipiec i sierpień. W tym roku pierwsze szkody zgłaszano już w kwietniu. Kolejne intensywne gradobicia występowały w maju i czerwcu, doprowadzając do istotnych strat plonów– informuje Adam Michalski. I dodaje, że nasilenie zjawisk pogodowych mających destrukcyjny wpływ na uprawy polowe jest w tym roku wyjątkowo wysokie. Liczba szkód w uprawach zgłoszonych w okresie pierwszego półrocza jest niemal 2,5-krotnie większa w porównaniu z poprzednim rokiem. Co ciekawe, w przypadku ryzyka gradu liczba ta stanowi ok. 430% w odniesieniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Latem rolnicy częściej zgłaszają szkody dotyczące maszyn rolniczych. Koszenie zbóż, rzepaku i traw, prasowanie słomy czy siana, a także transport ziemiopłodów to przykład prac, podczas których zniszczeniu może ulec sprzęt rolniczy.

Częstymi przyczynami szkód są m.in. pożary, awarie związane z przedostaniem się do wnętrza sprzętu rolniczego ciała obcego, a także przegryzienia przez gryzonie i kuny wiązek elektrycznych lub zniszczenie elektroniki. Dlatego, aby uchronić się przed finansowymi skutkami tych zdarzeń, TUW „TUW” oferuje ochronę ubezpieczeniową w ramach popularnego wśród rolników produktu Agrocasco.

Kosztowne przepięcia

Często gwałtownym burzom towarzyszą wyładowania atmosferyczne, które mogą być przyczyną uszkodzeń sprzętu elektronicznego.

Przepięcia elektryczne mogą np. uszkodzić systemy wentylacji dostarczające świeże powietrze do budynków, w których utrzymywany jest drób bądź inne zwierzęta gospodarskie. Taka sytuacja może doprowadzić do ich padnięcia i wygenerować poważne straty finansowe w gospodarstwie – mówi Paweł Frąckiewicz. Przed konsekwencjami takich zdarzeń chronią ubezpieczenia zwierząt od padnięcia i uboju z konieczności – ten rodzaj ochrony ubezpieczeniowej również znajduje się w ofercie TUW „TUW”.

Szybkie zgłoszenie szkody online

Osoby ubezpieczone w TUW „TUW” mogą zgłosić szkodę w łatwy i szybki sposób. Wystarczy skorzystać z interaktywnego formularza, który jest dostępny na stronie internetowej towarzystwa. Online można zgłosić szkodę dotyczącą: osoby, pojazdu, mienia, upraw czy zwierząt.

Informacja stanowi materiał promocyjny Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie 02-793, ul. Raabego 13.