Rzecznik Praw Pacjenta powołał zespół ds. zdarzeń niepożądanych

0
540

13 sierpnia odbyło się pierwsze posiedzenie powołanego przez Rzecznika Praw Pacjenta zespołu do spraw zdarzeń niepożądanych. Do jego zadań należy przygotowanie propozycji klasyfikacji zdarzeń niepożądanych, analiza i ocena stanu obecnego raportowania i monitorowania zdarzeń niepożądanych w Polsce. Zespół zajmie się również opracowaniem dobrych praktyk dla podmiotów leczniczych w tym zakresie.

Do współpracy w ramach zespołu zaproszonych zostało kilkunastu ekspertów, wśród nich przedstawiciel Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, osoby odpowiedzialne za kwestie zdarzeń niepożądanych w podmiotach leczniczych (dyrektorzy, pełnomocnicy do spraw jakości), a także przedstawiciel podmiotu zajmującego się ubezpieczeniem podmiotów leczniczych.

Nowe zadania w obszarze bezpieczeństwa pacjenta nałożyła na Rzecznika nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w 2023 r. Zgodnie z jej przepisami do zadań Rzecznika Praw Pacjenta należy m.in. zbieranie informacji o zdarzeniach niepożądanych oraz opracowywanie na ich podstawie rekomendacji, analiz i raportów.

– Dbanie o bezpieczeństwo pacjenta jest jednym z kluczowych wyzwań ochrony zdrowia i najważniejszych celów kierowanego przeze mnie urzędu – powiedział Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. – Po wdrożeniu Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych przyszedł czas na uporządkowanie kwestii związanych ze zdarzeniami niepożądanymi. Jak pokazują dane publikowane w Polsce i na świecie, a także zgłoszenia kierowane do mnie przez pacjentów, jest to obszar, w którym mamy wiele do zrobienia – dodał.

Przedmiotem pierwszego spotkania zespołu ds. zdarzeń niepożądanych był obecny stan bezpieczeństwa pacjenta w Polsce. Określono też stojące przed zespołem wyzwania oraz harmonogram prac.

(AM, źródło: RzPP)