Ruszyła II edycja programu Artystyczna Podróż Hestii

0
575

ERGO Hestia i Fundacja Artystyczna Podróż Hestii ogłosiły start drugiej odsłony Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii. Tegorocznej edycji przyświecać będzie hasło „Czas otwarcia”, które ma podkreślać jeden z najważniejszych celów programu – promowanie szeroko pojętej dostępności.

Druga edycja Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii skierowana jest do instytucji kultury i artystów planujących otwarcie wystawy pomiędzy marcem 2025 r. a czerwcem 2026 r., których przesłanie nawiązuje do wspólnej odpowiedzialności za świat, w jakim żyjemy. Osoby ubiegające się o wsparcie powinny poszerzać i ugruntowywać wiedzę społeczeństwa na temat zmieniającego się krajobrazu społecznego i środowiskowego oraz aktywizować społeczności lokalne. Istotne jest też, by ich planowane działania zwiększały inkluzywność oraz poziom zainteresowania aktualną problematyką globalnych zmian, przekazywaną językiem sztuki.

W drugiej edycji Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii zostaną przyznane dotacje o łącznej sumie 500 tys. zł. Nabór będzie otwarty między 1 października a 30 listopada. W tym czasie swoje projekty zgłaszać mogą zarówno instytucje kultury, jak i artyści.

Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego pokazała nam, że w Polsce bardzo potrzebna była inicjatywa, która umożliwia realizowanie ważnych projektów przez instytucje kultury, zarówno te większe, jak i te działające w mniejszej skali. Ponad 200 zgłoszonych wniosków i wiele rozmów prowadzonych z osobami pracującymi w kulturze utwierdziły nas w przekonaniu, że nasz projekt „działa” i ma szansę osiągnąć stawiany przed nim ambitny cel zbliżenia środowisk artystycznych i szerokiej publiczności – podkreśla Maria Rosa, prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. – Druga edycja programu powstała z przekonania, że dobre wystawy mówiące o współczesnym świecie i wyzwaniach, jakie przed nami stawia, są niezwykle potrzebne, jak również że kluczowe jest docieranie z nimi do tych odbiorców, którzy ze względu na społeczne nierówności bądź niepełnosprawności mają ograniczony dostęp do kultury. Albo wcale go nie mają – dodaje.

(AM, źródło: Artystyczna Podróż)