18 września Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 2 i art. 12 ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw są niezgodne z art. 118 ust. 1 i 3 oraz art. 119 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i umorzył postępowanie w pozostałym zakresie. Jednogłośny werdykt Trybunału zapadł w odpowiedzi na wniosek Prezydenta RP.
TK ograniczył się do zbadania zgodności procedury uchwalania wskazanych przepisów z wymogami konstytucyjnymi. Trybunał ustalił, że kwestionowane przez prezydenta poprawki, które ostatecznie uchwalono jako art. 2 i art. 12, zostały zgłoszone w trakcie pierwszego czytania ustawy i nie pozostawały w związku z uchwaloną ustawą. Ograniczenia w przejmowaniu kontroli nad apteką ogólnodostępną nie są bezpośrednio normatywnie związane z ubezpieczeniami gwarantowanymi przez Skarb Państwa, wspieraniem eksportu czy stworzeniem ram prawnych dla wsparcia projektów, które służą transformacji energetycznej Polski.
Trybunał orzekł o niezgodności art. 2 i art. 12 ustawy nowelizującej art. 118 ust. 3 konstytucji stwierdzając, że zakres poprawek stanowił w rzeczywistości nową inicjatywę ustawodawczą, zaś wnioskodawcy poprawek nie odnieśli się do wydatków związanych z wejściem w życie takiej zmiany w ustawie prawo farmaceutyczne.
W pozostałym zakresie Trybunał umorzył postępowanie ze względu na zbędność wydania wyroku.
(AM, źródło: TK)