Global Data: Nowy standard, a kasy przybywa wolniej

0
277

Dwadzieścia czołowych giełdowych firm ubezpieczeniowych w regionie Azji i Pacyfiku (APAC) odnotowało osłabienie wzrostu składek w 2023 r. wynikające z szerszych problemów gospodarczych i zmian regulacyjnych, takich jak trendy inflacyjne i wprowadzenie IFRS 17.

W rezultacie ich przeciętna składka zarobiona wzrosła o zaledwie 1,3% przy umiarkowanym wzroście całkowitych przychodów wynoszącym 5,5%.

– W 2023 r. jedną z przeszkód dla ubezpieczycieli okazało się IFRS 17. Nowy standard rachunkowości zwiększył stopień skomplikowania, zmienił sprawozdawczość finansową i wywarł wpływ na wymogi kapitałowe. Chociaż te zmiany były źródłem problemów, przyniosły też korzyści, takie jak poprawa transparentności, zarządzania ryzykiem i porównywalności – komentuje Murthy Grandhi, analityk profili firmowych Global Data.

Spośród czołowej dwudziestki dwunastu ubezpieczycieli odnotowało w 2023 r. wzrost składki zarobionej rok do roku. Najlepiej pod tym względem wypadły AIA Group, QBE Insurance oraz MS&AD Insurance Group.

AIA. Wzrost składki zarobionej o 7,6% można przypisać przesunięciu miksu produktowego w kierunku długoterminowych produktów oszczędnościowych i większemu udziałowi bancassurance w Chinach kontynentalnych.

QBE. Znaczny wzrost stawek i wzrost nowego biznesu, częściowo przeciwstawiony celowej redukcji portfela majątkowego w Ameryce Płn. i Australii oraz zmniejszona ekspozycja w innych liniach majątkowych napędziły wzrost przychodów o 10,2%.

MS&AD. Wzrost przychodów o 17,5% ogółem był skutkiem wzrostu o 4,2% przychodów Mitsui Sumitomo Insurance Co oraz o 2% Mitsui Direct General Insurance, wynikającego ze wzrostu stawek.

Z kolei T&D Holdings oraz Sompo Holdings odnotowały spadek składki zarobionej odpowiednio o 11,4% i 5%, prowadzący do ogólnego spadku przychodów, wskutek zacieśnienia standardów przyjmowania do ubezpieczenia, zwłaszcza w regionach narażonych na katastrofy naturalne.

AC