W dzisiejszych czasach ubezpieczenia komunikacyjne odgrywają kluczową rolę w ochronie zarówno kierowców, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych oferuje jednak o wiele więcej niż tylko podstawową ochronę.
Towarzystwa ubezpieczeniowe, na podstawie obserwacji rynku oraz analizy wielu szkód, ulepszają produkty ubezpieczeniowe i rozszerzają zakres ochrony, dając agentom możliwość zapewnienia klientom kompleksowych rozwiązań.
Mimo rosnącej świadomości ubezpieczeniowej w dalszym ciągu wielu właścicieli pojazdów nie zdaje sobie sprawy, w jaki sposób mogą dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Dla agentów ubezpieczeniowych edukacja klientów na temat szerokiej oferty produktowej jest kluczowa. APK nie powinna być „złem koniecznym”, lecz podstawowym krokiem.
Ciekawe przykłady szkód – nauka przez doświadczenie
Wiedza o różnorodnych przypadkach szkód pozwala nam skutecznie prezentować korzyści płynące z umów dodatkowych w polisach komunikacyjnych. Oto kilka przykładów, które mogą posłużyć jako interesujące case studies dla klientów:
- Sytuacja z ostatnich dni – szkody spowodowane przez warunki atmosferyczne, m.in. powódź. Klienci posiadający AC czy chociażby mini casco nie muszą martwić się o koszty naprawy swojego pojazdu lub wypłatę po szkodzie całkowitej.
- Zderzenie ze zwierzyną leśną. Kolizja z dzikim zwierzęciem może doprowadzić do poważnych uszkodzeń pojazdu. W takiej sytuacji OC nie pokryje takiej szkody, ale odpowiednio dobrane AC lub mini casco pozwala na pełną naprawę auta.
- Uszkodzenie ogumienia i brak możliwości kontynuowania jazdy? Nie każdy assistance obejmuje taką szkodę ochroną, więc w tej sytuacji na pewno przyda się umowa dodatkowa Opony Assistance, która może zorganizować i pokryć koszty naprawy, wymiany ogumienia lub holowania.
Przedstawianie przykładów z życia wziętych zdecydowanie bardziej trafia do klienta niż wyuczone regułki z OWU. W taki sposób budujemy świadomość, że ubezpieczenie komunikacyjne to nie tylko ochrona przed konsekwencjami kolizji z innymi pojazdami, ale także szeroka gama przypadków losowych.
Nowości produktowe i korzyści z ich wdrożenia
Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych dynamicznie się rozwija. Towarzystwa coraz częściej wprowadzają nowinki, które zwiększają zakres ochrony dla kierowców.
Ciekawym rozwiązaniem wprowadzonym w ostatnim czasie jest (GSU+) gwarantowana suma ubezpieczenia plus w UNIQA. Jest to kwota odpowiadająca wartości pojazdu z dnia złożenia wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia i wskazana w polisie, a w przypadku gdy w dniu powstania szkody wartość pojazdu jest wyższa niż wskazana w polisie – kwota odpowiadająca wartości pojazdu z dnia powstania szkody, jednak nie wyższa niż 110% wartości pojazdu wskazanej w polisie. Kwota ta jest podstawą do ustalenia wysokości odszkodowania za szkodę całkowitą lub kradzież pojazdu.
Wprowadzenie takich nowości produktowych nie tylko pozwala klientom czuć się bezpieczniej, ale także daje możliwość zwiększenia sprzedaży. Agenci, którzy regularnie poszerzają swoją wiedzę o aktualne dane i produkty, mają przewagę konkurencyjną na rynku.
Sebastian Radek
agent ubezpieczeniowy