W ostatnich latach coraz większą uwagę zwracamy na rolę profilaktyki zdrowotnej jako kluczowego elementu w zapewnieniu i utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Jednocześnie w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia doświadczamy trudności związanych z długim czasem oczekiwania na wizyty do specjalistów i ograniczonym dostępem do badań diagnostycznych.
W odpowiedzi na te wyzwania prywatne grupowe ubezpieczenia zdrowotne zyskują na popularności, oferując nie tylko szybszy dostęp do lekarzy, ale również kompleksową koordynację opieki medycznej.
Dlaczego profilaktyka?
Profilaktyka zdrowotna odgrywa fundamentalną rolę w zapewnieniu i poprawie jakości życia. Pomaga w zapobieganiu wystąpienia choroby, a w przypadku utraty zdrowia pozwala na identyfikację problemów zdrowotnych na wczesnym etapie, co znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie.
Regularne badania kontrolne, szczepienia, a także zdrowy styl życia mogą znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób, takich jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe czy nowotwory.
Znaczenie profilaktyki zyskuje na aktualności, zwłaszcza w obliczu rosnących obaw Polaków. Jednym z głównych powodów, dla których decydujemy się na prywatne ubezpieczenia zdrowotne, jest strach przed chorobą. Jak pokazuje raport PIU, ponad 70% z nas boi się utraty zdrowia swojego lub osób bliskich oraz braku środków pieniężnych na leczenie.
Niestety długi czas oczekiwania na wizyty u lekarzy i badania diagnostyczne sprawiają, że wiele osób rezygnuje z regularnych kontroli. W 2023 r. średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, według raportu Fundacja Watch Health Care, wynosił od kilku tygodni do kilku miesięcy, co znacząco wpływa na nasze poczucie bezpieczeństwa.
Co daje koordynowana opieka medyczna
Koordynowana opieka medyczna w ramach ubezpieczenia zdrowotnego to podejście, które ma na celu zapewnienie kompleksowej i zintegrowanej opieki osobom ubezpieczonym. Obejmuje ona różne aspekty, takie jak profilaktyka, diagnostyka, leczenie ambulatoryjne i szpitalne oraz rehabilitacja, a także wsparcie psychologiczne.
Kluczowym celem tego modelu jest nie tylko poprawa jakości życia. Centralne miejsce zajmuje profilaktyka, co znacznie zwiększa szanse na wczesne wykrycie potencjalnych problemów zdrowotnych.
To podejście stosuje w Grupowym Ubezpieczeniu Zdrowotnym dla firm SIGNAL IDUNA Polska.
Pracownicy, którzy mogą skorzystać z opieki w ramach grupowego ubezpieczenia zdrowotnego dostępnego u swojego pracodawcy, czują się lepiej i są bardziej zaangażowani w pracę. Zdrowi pracownicy to także mniej absencji chorobowych, co przekłada się na większą efektywność całego zespołu. W dłuższej perspektywie zarówno pracodawcy, jak i pracownicy korzystają na zmniejszeniu kosztów związanych z hospitalizacjami i długoterminowym leczeniem.
Ubezpieczenie podąża za potrzebami
W ramach Grupowego Ubezpieczenia Zdrowotnego SIGNAL IDUNA Ubezpieczeni mogą liczyć na szybki i nielimitowany dostęp do lekarzy i badań diagnostycznych.
Zakres ochrony ubezpieczeniowej podąża za potrzebami naszych klientów, umożliwiając im dostęp do najpopularniejszych specjalistów (dermatolog, endokrynolog, okulista, neurolog) – dla dzieci i dorosłych oraz profilaktyki, w tym m.in.: badań krwi i moczu, diagnostyki chorób tarczycy, badań hormonalnych, markerów nowotworowych – już od najniższego wariantu.
Koordynacja opieki zdrowotnej w ramach grupowego ubezpieczenia zdrowotnego stwarza również możliwość skorzystania z innowacyjnych metod diagnostycznych i terapeutycznych. Ubezpieczeni mogą liczyć na dostęp do nowoczesnych technologii, takich jak telemedycyna, co znacznie ułatwia monitorowanie ich stanu zdrowia oraz szybkie reagowanie na niepokojące objawy.
Grupowe Ubezpieczenie Zdrowotne SIGNAL IDUNA zapewnia także ochronę i wspiera ubezpieczonych w powrocie do zdrowia w sytuacjach nagłych (w następstwie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku), oferując pomoc m.in. w organizacji procesu rehabilitacji, wypożyczenia lub zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, a nawet w zapewnieniu opieki nad dziećmi i osobami niesamodzielnymi czy dostarczeniu leków.
SIGNAL IDUNA dba o zdrowie pracowników również w sytuacjach, które wymagają leczenia w szpitalu, oferując możliwość rozszerzenia ubezpieczenia o pakiety szpitalne, które zapewniają dostęp do licznych zabiegów szpitalnych, m.in. z zakresu okulistyki, laryngologii, chirurgii ogólnej.
Łatwy dostęp do konsultacji specjalistycznych oraz efektywniejsze wykorzystanie badań diagnostycznych znacząco wpływa na szybszy powrót do zdrowia oraz wysoki poziom satysfakcji ubezpieczonych.
Profilaktyka w ramach koordynowanej opieki medycznej w ubezpieczeniu zdrowotnym jest nie tylko korzystna, ale wręcz niezbędna w kontekście obecnych wyzwań. Inwestowanie w profilaktykę to inwestowanie w przyszłość – w zdrowie, które jest najcenniejszym dobrem. Warto o nie dbać na każdym etapie życia.
Beata Rosiak
dyrektorka Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych w SIGNAL IDUNA