Bankowcy są kolejnym środowiskiem obok adwokatury i ubezpieczycieli, które opowiada się za regulacją sektora usług odszkodowawczych. Uporządkowania tego rynku chce też Ministerstwo Sprawiedliwości – podał money.pl.
Maria Ejchart, wiceminister sprawiedliwości, przekazała serwisowi, że chciałaby, aby temat projektu ustawy regulującej rynek usług prawnych, która zapobiegałaby nieprawidłowościom i zgłaszanym nadużyciom, został zamknięty w pierwszej połowie obecnej kadencji parlamentu. Z kolei dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, zadeklarował, że ZBP pozytywnie odnosi się do pomysłów resortu. Podkreślił, że regulacja jest niezbędna, gdyż w ostatnich latach zaobserwowano działania różnych podmiotów gospodarczych zarabiających na tzw. ochronie konsumenta, co w wielu przypadkach nie miało z nią wiele wspólnego, np. skupowanie roszczeń dotyczących przedterminowej spłaty kredytu, gdzie konsument nie był informowany o ich wartości. Inne zarzuty to zawieranie umów z konsumentami pod prawem obcym, wysokie stawki procentowe od zasądzanych kwot, słone kary umowne dla konsumentów zawierających ugody z bankiem w sprawie kredytów frankowych. Prezes ZBP uważa, że brak regulacji usług odszkodowawczych będzie zachęcał podmioty zagraniczne do wejścia na ten rynek, pogłębiając jego problemy.
Maria Ejchart jest zdania, że regulacja powinna rozwiązać problem określenia zakresu usług prawnych, które w interesie publicznym mogą być świadczone wyłącznie przez osoby wykonujące zawody zaufania publicznego. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, uważa, że należy ochronić obywateli przed współpracą z podmiotami bez wymaganego przygotowania do świadczenia pomocy prawnej, poza jakimkolwiek nadzorem i np. bez wymogu posiadania ubezpieczenia. Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, jest zdania, że najważniejszym zadaniem jest wprowadzenie przepisów obligujących do przekazania świadczenia odszkodowawczego bezpośrednio na konto poszkodowanego, zakazujących pobierania success fee od przyznanych lub zasądzonych rent, określenie zasady stosowania kar umownych, a także obowiązek uzyskania zgody klienta na zrzeczenie się roszczeń w jego imieniu.
Bartłomiej Krupa, prezes Votum, lidera sektora odszkodowawczego w Polsce, mówi serwisowi, że poza interesem banków i ubezpieczycieli nie ma żadnego uzasadnienia dla ograniczenia swobody działalności gospodarczej, gdyż w każdym wypadku pełnomocnikiem w postępowaniu sądowym jest adwokat lub radca prawny.
Więcej:
money.pl z 11 listopada, Karolina Wysota „Sojusz przeciwko kancelariom odszkodowawczym. Jest zapowiedź regulacji”
(AM, źródło: money.pl)