Uniknij pułapek tradycyjnej dyskusji

0
762

Metoda notestormingu opiera się na użyciu karteczek samoprzylepnych w procesie poszukiwania pomysłów i podejmowania decyzji podczas warsztatów, sesji rozwojowych i spotkań biznesowych, co czyni je wysoce bardziej efektywnymi niż tradycyjna rozmowa lub dyskusja.

Istotą notestormingu jest „zobaczenie” problemu i znalezienie jego rozwiązania na drodze od myślowego rozważania do konkretnej pisemnej formy.

Notestorming pozwala:

  • Skupić się na pisemnej komunikacji, co zapewnia przestrzeń do głębszej refleksji nad analizowaną sprawą.
  • „Zobaczyć” sytuację problemową z różnych perspektyw, na przykład pod kątem możliwości, ryzyka, alternatywnych działań lub najlepszych decyzji.
  • Uniknąć pułapek tradycyjnej dyskusji, która zazwyczaj aktywizuje dominujące lub ekstrawertyczne osoby przy biernej postawie pozostałych.
  • Oprzeć się na poszanowaniu i tolerancji wobec wszystkich opinii lub poglądów na dany temat.
  • Zwiększyć zaangażowanie uczestników dzięki równemu udziałowi w procesie wymiany pomysłów.
  • Łatwiej wizualizować pomysły i strategie, co może przyspieszyć proces podejmowania decyzji i implementacji.
  • Wspierać indywidualną odpowiedzialność za wkład w działanie grupy poprzez aktywne uczestnictwo i udział w procesie twórczym.
  • W sposób demokratyczny podejmować decyzje w procesach grupowych.

W książce Dariusza Górasa „Notestorming. Atlas narzędzi rozwiązywania problemów w biznesie i rozwoju osobistym”, oprócz notestormingu szczegółowo omówiono 50 narzędzi przystosowanych lub stworzonych od nowa. Przedstawione rozwiązania mogą podnieść efektywność spotkań, sesji i warsztatów prowadzonych przez moderatorów, facylitatorów, trenerów, coachów, konsultantów, terapeutów, menedżerów, liderów projektów, nauczycieli, animatorów, a nawet właścicieli firm i członków zarządów. Słowem, przez osoby, których funkcja i rola wiążą się z szeroko pojętym wsparciem innych ludzi. Jeżeli należysz do tego grona – to książka dla ciebie!