RPO skarży umorzenie wniosku o ulgę płatniczą dotyczącą świadczeń ubezpieczeniowych

0
593

Urząd Skarbowy umorzył postępowanie z wniosku podatnika o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego z tytułu ustawowych odsetek od odszkodowań i świadczeń wypłaconych przez ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Rzecznik Praw Obywatelskich skarży tę decyzję do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który jako nieletni był poszkodowany w wypadku spowodowanym przez kierowcę pod wpływem alkoholu i narkotyków. W zdarzeniu zginęli rodzice i brat chłopca, a on sam do dziś zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi i jest osobą z niepełnosprawnością. Po 6 latach postępowania sądowego w 2020 r. sąd cywilny zasądził od ubezpieczyciela sprawcy (PZU SA) na rzecz poszkodowanego odszkodowanie i świadczenia wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Następnie okazało się jednak, że kwota odsetek powinna być ujęta jako przychód i uwzględniona w rocznym rozliczeniu podatkowym za 2020 r. Podatnik złożył korektę zeznania podatkowego za 2020 r. (PIT-37), w której wykazał podatek do zapłaty w wysokości 147 814 zł i zwrócił się o jego umorzenie.

NSA odrzuca interpretację fiskusa

Fiskus uznał jednak, że odsetki mają być ujęte w rocznym rozliczeniu podatkowym i odmówił umorzenia zadłużenia. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a gdy ten ją utrzymał – wniósł skargę kasacyjną. 16 maja tego roku Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt III FSK 563/22) uwzględnił skargę RPO. Uznał, że zaskarżone rozstrzygnięcia budzą zastrzeżenia ze względu na ich obiektywną niesprawiedliwość. Jednak Urząd Skarbowy umorzył postępowanie z wniosku podatnika o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego, a RPO zaskarżył tę decyzję.

RPO skarży umorzenie

Rzecznik zarzuca zaskarżonej decyzji naruszenie art. 208 § 1 Ordynacji podatkowej poprzez bezpodstawne umorzenie postępowania z wniosku podatnika o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego z uwagi na jego bezprzedmiotowość, wynikającą z tego, że 2 kwietnia 2024 r. doszło do wygaśnięcia zobowiązania podatkowego w całości wskutek zapłaty i zaliczenia nadpłaty, w sytuacji gdy taka okoliczność jak zapłata podatku dokonana po zainicjowaniu postępowania w  przedmiocie umorzenia zaległości podatkowej nie czyni tego postępowania bezprzedmiotowym i nie daje podstaw do jego umorzenia.

Zdaniem RPO zaskarżona decyzja jest błędna. Dlatego wnosi o jej uchylenie i wydanie orzeczenia co do istoty sprawy, ewentualnie zaś o jej zwrot do US. Według Rzecznika decyzja powinna zostać wyeliminowana z obrotu prawnego, a Naczelnik US, rozpatrując sprawę podatnika, ponownie powinien wydać orzeczenie co do istoty sprawy, uwzględniając ocenę prawną wyroku NSA (sygn. sprawy: V.511.119.2021).

Więcej w artykule na portalu GU.

(AM, źródło: RPO)