Park wodny odpowiada za szkodę na zasadzie ryzyka

0
243

Sąd Rejonowy w Gdyni wskazał, że park wodny jest zakładem wprawianym w ruch za pomocą sił przyrody. Dlatego ponosi odpowiedzialność za szkody na zasadzie ryzyka – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rozstrzygnięcie zapadło w sprawie klientki Aquaparku, która poślizgnęła się na mokrej posadzce i upadła, w efekcie czego doznała obrażeń skutkujących trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Poszkodowana wystąpiła o 50 tys. zł odszkodowania od Aquaparku, powołując się na art. 435 kodeksu cywilnego. Stanowi on, że podmiot, którego działalność jest wprawiana w ruch za pomocą sił przyrody, np. prądu, odpowiada za szkodę na zasadzie ryzyka. Sąd Rejonowy w Gdyni uznał racje powódki. Badając, czy działalność parku wodnego byłaby możliwa bez użycia sił przyrody, stwierdził, że jego prowadzenie bez podgrzewania i uzdatniania wody w ogóle nie jest możliwe. W uzasadnieniu do wyroku sąd wskazał, że w przypadku Aquaparku siły przyrody (w szczególności energia elektryczna) stanowią siłę napędową pozwanego udostępniającego tak bogaty wachlarz atrakcji napędzanych energią elektryczną. Według sądu bez tak szerokiego wykorzystywania sił przyrody niemożliwe byłoby uzyskanie celów przedsiębiorstwa

Wyrok Sądu Rejonowego w Gdyni z 18 czerwca 2024 r., sygn. akt I C 488/22.

„Dziennik Gazeta Prawna” z 27 listopada, Małgorzata Kryszkiewicz „Sąd: Aquapark ponosi odpowiedzialność na zasadzie ryzyka”

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)