Cztery ubezpieczeniowe priorytety nadzoru na przyszły rok

0
1111

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował listę swoich priorytetów nadzorczych na 2025 rok. Spora ich część dotyczy sektora ubezpieczeń.

Jednym z tych priorytetów będzie kwestia wypłacalności zakładów ubezpieczeń oraz reasekuracji. W jego ramach UKNF planuje przeprowadzenie analiz oceny istotności ryzyka klimatycznego oraz wpływu ryzyka cyber na działalność i wypłacalność zakładów ubezpieczeń, a także wdrożenie ograniczonego monitoringu sytuacji finansowej i wypłacalnościowej istotnych FoS i FoE prowadzących działalność w Polsce.

Nadzór zamierza też poświęcić wiele uwagi jakości produktów ubezpieczeniowych i ich obsłudze. W tym celu będzie prowadzić analizy produktów ubezpieczeniowych oferowanych przez banki pod względem wartości dla klienta i zgodności z rekomendacją U oraz luki ubezpieczeniowej w ubezpieczeniach katastroficznych. UKNF zajmie się też oceną jakości ubezpieczeń majątkowych przez pryzmat wypłat odszkodowań po powodzi w 2024 roku oraz oceną adekwatności składek w poszczególnych grupach ubezpieczeń

Do priorytetów nadzorczych zaliczać się będzie także jakość dystrybucji produktów ubezpieczeniowych. W tym celu urząd planuje wydać rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyczące dystrybucji ubezpieczeń oraz stanowisko skierowane do dystrybutorów. UKNF zamierza też utrzymać podwyższoną intensywność kontroli dystrybutorów w zakresie przeprowadzania analizy potrzeb klienta oraz przeprowadzić analizę jakości dystrybucji produktów uwzględniających ryzyka katastroficzne z uwzględnieniem doświadczeń z powodzi w 2024 roku.

Ostatnim priorytetem jest wzmocnienie nadzoru nad działalnością lokacyjną zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji. Dla realizacji tego celu UKNF zamierza opracować podręcznik do nadzoru przestrzegania przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji zasady ostrożnego inwestora, wdrożyć nowe wymogi dotyczące działalności lokacyjnej UFK do nadzoru oraz przygotowywać się do implementacji nowych przepisów UE w zakresie systemu zarządzania ryzykiem płynności zakładów ubezpieczeń oraz reasekuracji.

(AM, źródło: KNF)