Ubezpieczenie podróżne zakupione, więc spokojna głowa?

0
628

Wyjazdy stały się nieodłącznym elementem naszego życia – wyjeżdżamy, by wypoczywać, zwiedzać i pracować. Każdy przezorny podróżnik wykupuje ubezpieczenie turystyczne i po powrocie zapomina o polisie, pozostawiając w pamięci tylko miłe wspomnienia.

Ale co w sytuacji, gdy coś wydarzy się nie tak, jak powinno? Wówczas mamy polisę, która powinna nas ochronić. Tylko czy na pewno i czy zawsze?

Kluczowe znaczenie mają postanowienia umowy. Pamiętajmy, że te ubezpieczenia należą do dobrowolnych, a zatem to od postanowień OWU zależy zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Podstawowym świadczeniem są koszty leczenia, czyli opłacenie wizyt lekarskich, pobytu w placówkach medycznych, transportu oraz zakupu lekarstw. Ubezpieczyciel pokrywa te koszty do wysokości sumy ubezpieczenia, a więc ważne jest, aby była ona odpowiednio wysoka. Musimy pamiętać, że co do zasady obejmuje to koszty świadczeń pozwalających na poprawę stanu zdrowia osoby ubezpieczonej do stanu pozwalającego na powrót do miejsca stałego pobytu i kontynuowania leczenia w warunkach krajowych.

Co realnie pokryje polisa

Jednakże zawierając umowę, trzeba zwracać uwagę na to, jakie koszty leczenia objęte będą ochroną. Jeśli wynikają one z chorób przewlekłych, z wykonywanej pracy zarobkowej lub uprawiania określonych rodzajów aktywności (zawsze patrzmy, jak dana aktywność jest kwalifikowana przez ubezpieczyciela, czy np. jako sport wysokiego ryzyka, czy jako sport ekstremalny), wymagają zawarcia dodatkowych klauzul.

Od czasu pandemii również ryzyko związane z Covid-19 stało się elementem umowy ubezpieczenia, zarówno w kontekście kosztów leczenia, kosztów kwarantanny, jak i rezygnacji z wyjazdu i poniesionych z tego tytułu kosztów.

Przed zawarciem umowy ubezpieczenia – zwłaszcza gdy będzie to podróż egzotyczna – warto sprawdzić, czy nasza destynacja znajduje się w zasięgu terytorialnym obowiązywania polisy, jeśli nasza podróż skierowana jest do obszarów objętych działaniami wojennymi, rozruchami lub niepokojami społecznymi o innym charakterze, ubezpieczyciel może wyłączyć swoją odpowiedzialność za skutki takich zdarzeń.

Warto również zwrócić uwagę na sublimity odpowiedzialności – dla każdego z ryzyk dodatkowych, o które rozszerzamy ochronę ubezpieczeniową, mogą być w sposób istotny niższe niż suma ubezpieczenia dla ryzyka podstawowego.

Świadczenia standardowe i dodatkowe

Oferta pomocy w ramach ubezpieczeń turystycznych jest znacznie szersza i obejmuje cały szereg świadczeń dodatkowych realizowanych w ramach usługi assistance. Przykładowo można wskazać koszty ratownictwa i poszukiwania, koszty dojazdu i pobytu osoby towarzyszącej ubezpieczonemu, który uległ wypadkowi. Ubezpieczyciel często deklaruje również pokrycie kosztów pomocy prawnej i koszt tłumacza w przypadku skorzystania z nich w ramach czynności urzędowych.

Do standardowych świadczeń należy również pokrycie kosztów pomocy psychologa oraz zapewnienie opieki nad małoletnimi dziećmi znajdującymi się pod opieką ubezpieczonego.

Biorąc pod uwagę, że często podróżujemy razem z naszymi pupilami, w ramach zawartej umowy możemy liczyć na pokrycie kosztów opieki weterynaryjnej dla zwierzęcia podróżującego wraz z ubezpieczonym, a w razie przedłużenia pobytu w związku z nieszczęśliwym wypadkiem – pokrycie kosztów opieki nad zwierzęciem. 

Robert Jaliński

kancelaria Strażeccy, Jaliński & Wspólnicy