W ubiegłym tygodniu w ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie po raz 12. zostały wręczone nagrody „Polish Business Awards”. W corocznym wydarzeniu organizowanym przez ambasadę wraz z Polsko-Litewską Izbą Handlową doceniono polskie i litewskie firmy aktywne na obu rynkach. Grupa MAK została uhonorowana nagrodą za wkład w rozwój współpracy polsko-litewskiej.
Polish Business Awards to inicjatywa, która od 12 lat promuje polsko-litewską współpracę gospodarczą oraz wyróżnia firmy i organizacje przyczyniające się do budowania trwałych relacji ekonomicznych. W kategorii Inwestycje Finansowe nagrodę zdobyła spółka MAK Elio. Firma została wyróżniona w związku z sukcesem na rynku ubezpieczeń.
W rozmowie z litewskimi mediami Łukasz Babik, wiceprezes zarządu MAK International, oraz Aleksander Wasilewski, członek zarządu MAK International, podkreślili, że działalność kierowanej przez nich spółki jest zachętą dla polskich oraz litewskich firm i wspomaga międzynarodową ekspansję klientów z obydwu państw.
– Nagroda ma wielkie znaczenie, podobnie jak inwestycja, której dokonaliśmy niespełna trzy lata temu. Historyczna, kulturowa, geograficzna i społeczna bliskość Litwy sprawia, że zainwestowany kapitał na Litwie jest dla nas naturalną drogą rozwoju. To dopiero nasz drugi udział na gali Polish Business Awards i już zdobyliśmy nagrodę. Jest to wielki sukces. Biorąc pod uwagę inwestycje, które planujemy na rynku litewskim, mamy nadzieję, że w następnym roku również staniemy na podium. Przed nami wielkie plany, których na razie nie chcielibyśmy zdradzać. Będą wielkie, pozytywne niespodzianki – zarówno dla nas jako firmy, jak i dla litewskiego rynku – zauważył Łukasz Babik.
Z kolei Aleksander Wasilewski podkreślił zalety litewskiego rynku. – Litwa jest dla nas rynkiem bardzo wdzięcznym ze względu na dobre relacje gospodarcze i polityczne. Warto też odnotować, że nasze rynki finansowe są coraz bardziej powiązane. Litewska spółka Lietuvos Draudimas jest kontrolowana przez PZU. Pomaga nam to w budowaniu efektów synergii, zwiększając łącznie skalę rynków, pozwalając nam budować coś więcej i zapewnić lepszą obsługę klientów. Warto wspomnieć, że litewski rynek jest bardzo atrakcyjny pod względem regulacyjnym. Władze wykonały świetną robotę na rzecz tworzenia atrakcyjnych warunków dla biznesu zagranicznego. Litewski Instytut Wolnego Rynku stale z nami współpracuje. Przed ceremonią wręczenia nagród rozmawialiśmy o tym, jak Bank Litwy stwarza regulacyjne ramy, które pomagają w łatwy sposób rozwijać rynek, zwiększając konkurencyjność i podnosząc poziom usług – tłumaczył.
– Czynnikiem dodatnim i wspierającym jest wielki kapitał litewskich firm transportowych, który poprzez Polskę znalazł drogę do zachodniej Europy. Jeśli chodzi o sam rozwój, jest to naprawdę zbieżny rynek. Regulacje ubezpieczeniowe sprawiają, że jest nam łatwo zrozumieć nie tylko mentalność, ale również otoczenie biznesowe Litwy. Dodatkowo mamy duże zaangażowanie polskich organizacji. Intensywnie współpracujemy z Polsko-Litewską Izbą Handlową. Odczuwamy wsparcie i staramy się z niego korzystać – zaznaczył Łukasz Babik.
(AM, źródło: MAK)