UFG ostrzega przed ryzykiem kradzieży tożsamości

0
826

Nawet jeśli posiadacz pojazdu uważa, że pomyłkowo otrzymał pismo od ubezpieczyciela lub UFG dotyczące ubezpieczenia pojazdu, to nie powinien lekceważyć takiej sytuacji. Może ona bowiem świadczyć o tym, że ktoś bezprawnie posługuje się jego danymi – ostrzega Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i podpowiada, co zrobić w takiej sytuacji.

UFG zwraca uwagę, że do osoby, której dane pojawiają się jako dane właściciela pojazdu, mogą trafiać różne pisma. I tak np. ubezpieczyciel może upominać się o zapłatę składki za obowiązkowe OC. Z kolei w przypadku niedopełnienia obowiązku ubezpieczeniowego posiadacz auta może otrzymać pismo z Funduszu z informacją o braku polisy i możliwym wezwaniem do opłaty za ten brak. UFG ostrzega, aby nie ignorować takiej korespondencji, tylko wyjaśnić sprawę. Może bowiem okazać się, że ktoś nielegalnie wykorzystał dane posiadacza pojazdu, by kupić pojazd.

Jak zachować się w takiej sytuacji?

  1. Zgłosić sprawę na policję lub do prokuratury (należy odebrać dokument potwierdzający zgłoszenie).
  2. Jeśli ubezpieczyciel upomina się o zapłatę składki za OC – wysłać do niego odpowiednie dokumenty informujące o tym, że dana osoba nie jest właścicielem pojazdu, a jej dane zostały użyte bezprawnie, wraz z poświadczeniem zgłoszenia tego faktu na policję/do prokuratury.
  3. Jeśli UFG przesłał wezwanie dotyczące braku OC – wysłać do niego odpowiednie dokumenty (jak wyżej). Można to zrobić przez portal UFG, logując się np. profilem zaufanym. Można w ten sposób sprawdzić, czy Fundusz rzeczywiście prowadzi sprawę oraz jakiego pojazdu i okresu ona dotyczy. Jeśli zgłaszający nie był w tym czasie właścicielem takiego pojazdu i podejrzewa, że ktoś może bezprawnie posługiwać się jego danymi, powinien napisać wiadomość i załączyć dokumenty (w tym potwierdzenie zgłoszenia na policję/do prokuratury). Do czasu wyjaśnienia sprawy UFG nie podejmie dalszych działań w sprawie związanej z brakiem OC.
  4. Zgłosić nieuprawnione użycie danych – UFG radzi, aby rozważyć zastrzeżenie numeru PESEL/unieważnienie dowodu; można to zrobić w dowolnym urzędzie gminy lub przez internet (gov.pl). PESEL można zastrzec również w aplikacji mObywatel.
  5. Skorzystać z usługi Mój Pojazd – w serwisie gov.pl można uzyskać informację o wszystkich pojazdach, których zgłaszający jest właścicielem, posiadaczem lub współposiadaczem, zgodnie z rejestrem CEPiK. Do serwisu można zalogować się profilem zaufanym. Jeśli zgłaszający znajdzie tam pojazdy, które nie należą do niego, patrz: pkt. 1. Dodatkowo należy zgłosić ten fakt do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania.

AM, news@gu.com.pl

(źródło: UFG)