Rynek ubezpieczeń fuzji i przejęć zyskuje na znaczeniu

0
379

Tylko w pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku zawarto 1540 polis ubezpieczeń transakcyjnych. Za około 4,2% polis odpowiadał rynek Europy Środkowej i Wschodniej (nieznaczny wzrost rok do roku), podczas gdy odsetek roszczeń w CEE wyniósł 9,67%, co sugeruje, że regionalni gracze często sięgają po polisy jako narzędzie dochodzenia roszczeń – wynika z drugiej edycji raportu „W&I Market Claims Study” autorstwa HWF, międzynarodowego brokera ubezpieczeń transakcyjnych.

Raport zwraca uwagę na rekordowy poziom wykorzystania ubezpieczenia oświadczeń i zapewnień (warranty & indemnity, W&I). Na tle stosunkowo stonowanego rynku fuzji i przejęć (M&A) segment tego typu polis pozostał aktywny zarówno pod względem liczby plasowanych polis, jak i wypłacanych odszkodowań.

Popularność roszczeń w transakcjach M&A

W okresie objętym badaniem ubezpieczyciele otrzymali powiadomienia o roszczeniach dotyczących 11,64% polis. Dane pokazują również, że roszczenia są bardziej prawdopodobne w przypadku większych transakcji: w przedsięwzięciach o wartości przedsiębiorstwa przekraczającej 1,2 miliarda euro wskaźnik roszczeń plasował się na poziomie 18,58%. Ostatecznie w analizowanym okresie odszkodowania wypłacono z tytułu 4,32% polis. Jedna czwarta roszczeń została zaspokojona w ciągu sześciu miesięcy, a niemal trzy czwarte – w ciągu 18 miesięcy.

Raport zawiera również praktyczne informacje zwrotne dla użytkowników ubezpieczeń W&I. Na przykład subrogacja – zdolność ubezpieczyciela do ścigania sprzedawcy w celu odzyskania wypłaty, jeśli sprzedawca działał w nieuczciwy sposób (umyślnie) – to rzadkość. W przypadku 1,85% roszczeń ubezpieczyciele wykorzystywali swoje prawo do subrogacji, co sugeruje, że w praktyce perspektywy ścigania sprzedających są sporadyczne i należy uznać je za wyjątek, a nie regułę.

– W ciągu ostatnich 12 miesięcy zaobserwowaliśmy gwałtowny wzrost liczby roszczeń i byliśmy zaangażowani w znaczące ugody w imieniu naszych klientów – mówi David Wall, CEO HWF, będący autorem badania.

Coraz więcej roszczeń w regionie CEE

Szczególną aktywność dotyczącą roszczeń odnotowuje się m.in. w Europie Środkowo-Wschodniej, zauważa z kolei dr Chrystian Poszwiński, zarządzający regionem CEE HWF Partners.

– W porównaniu z wciąż niewielkim, bo wynoszącym nieco ponad 4%, odsetkiem polis zawartych w Europie Środkowej i Wschodniej, dostrzegamy znaczną częstotliwość zgłoszeń roszczeń. Ta w analizowanym przez nas okresie wyniosła 9,67%, a więc udział roszczeń w regionie CEE był znacznie wyższy od globalnej średniej. Jest to sygnał, który wskazuje na to, że rynek rośnie w obszarze wykorzystania polis transakcyjnych – zauważa.

W&I chronią nabywców

Raport „W&I Market Claims Study” to niezależne opracowanie na temat ubezpieczeń i roszczeń na rynku transakcyjnym. Analizą objęto 22 ubezpieczycieli świadczących usługi w Europie w okresie 2016–2024 oraz ponad 15 tys. zawartych polis. 

Celem ubezpieczeń transakcyjnych (W&I) jest ochrona przed złamaniem zapewnień sprzedającego określonych w umowie kupna-sprzedaży. Mowa o takich ryzykach, których nie można odkryć podczas analizy due diligence, w szczególności, gdy straty wynikają z oszustwa sprzedającego, nieujawnienia informacji lub roszczeń stron trzecich. W&I dotyczą ryzyk transakcyjnych związanych z prawdziwością zawartych w umowie sprzedaży (przykładowo udziałów, akcji, przedsiębiorstw czy nieruchomości) oświadczeń i zapewnień. Kupujący ma bowiem prawo dochodzić od sprzedającego odszkodowania z tytułu nieznanych i nieprzewidzianych ryzyk, które wystąpiły po zakończeniu transakcji. Przykładem może być odkrycie, że nabyta spółka nie zadeklarowała podatku VAT organom podatkowym lub nie ujawniła zobowiązań umownych stronie trzeciej, a w transakcji dotyczącej nieruchomości wystąpiły braki związane z tytułem własności.

(AM, źródło: Presso)