Jarosław Mastalerz odwołany z funkcji prezesa PZU Życie

0
1094

W wyniku podjętej 31 stycznia przez radę nadzorczą PZU Życie uchwały prezes Jarosław Mastalerz został odwołany z zarządu, a jego obowiązki czasowo przejął Tomasz Tarkowski. Ponadto Paweł Wajda złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu PZU Życie ze skutkiem od 1 lutego.

Wcześniej tego samego dnia odbyło się Walne Zgromadzenie PZU Życie, które podjęło uchwały w sprawie zmian w RN spółki. Ze składu organu odwołano Macieja Wejmana, Marcina Wojewódkę, Krzysztofa Wygodę i Jarosława Kochaniaka. Jednocześnie WZ powołało na ich miejsce Andrzeja Klesyka, członka rady nadzorczej PZU SA delegowanego do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu, powierzając mu funkcję przewodniczącego RN, a także Dariusza Filara i Waldemara Maja.

W skład zarządu PZU Życie wchodzą: Tomasz Tarkowski, czasowo pełniący obowiązki prezesa, Tomasz Kulik, Iwona Wróbel, Sławomir Bilik i Maciej Fedyna. Z kolei skład RN tworzą: Andrzej Klesyk jako przewodniczący, Dariusz Filar, Waldemar Maj, Maria Szczęsna i Paweł Stykowski.

Warto przypomnieć, że 27 stycznia rada nadzorcza PZU SA odwołała ze składu zarządu spółki Artura Olecha, który pełnił funkcję prezesa. Jednocześnie RN podjęła uchwałę w sprawie delegowania członka rady Andrzeja Klesyka do wykonywania czynności prezesa zarządu do czasu powołania nowego szefa zakładu, jednak na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.

Strategia Grupy PZU do dodefiniowania

Podczas spotkania z analitykami 31 stycznia Andrzej Klesyk zadeklarował, że będzie bardzo mocno pracował nad dodefiniowaniem strategii, jak podał stooq.pl za PAP.Nie ma żadnego powodu, żebyśmy zmieniali strategię, ale uważam, że kilka aspektów strategii wymaga dodefiniowania. Obecnie uważam, że powinniśmy jako zarząd przyjść do rynku z trzema potencjalnymi dodatkowymi informacjami – powiedział Andrzej Klesyk. – Po pierwsze większa jasność z tym, co się stanie z bankami. Wydaje mi się, że nie możemy czekać do końca roku i oddać decyzje osobom, które tymi bankami zarządzają. My musimy – jako właściciel – być bardzo mocnym udziałowcem w tej decyzji – dodał.

Andrzej Klesyk stwierdził, że powinien zostać doprecyzowany sposób zarządzania kapitałem w grupie i musi dojść do „pewnego rodzaju” potwierdzenia polityki dywidendowej. – Nie wyobrażam sobie, żeby tak szacowna instytucja jak PZU w sposób gigantyczny zmieniała – szczególnie negatywnie – politykę dywidendową – dodał.

Zapowiedział także doprecyzowanie kwestii dotyczącej długookresowego tworzenia wartości w grupie. Podał, że do doprecyzowania strategii może dojść pod koniec marca, kiedy zaplanowano publikację wyników za 2024 rok.

Biogramy

Jarosław Mastalerz od ponad 26 lat piastuje kluczowe stanowiska w zarządach największych międzynarodowych instytucji finansowych w Polsce, zarówno na rynku ubezpieczeniowym, jak i bankowym. Był w tym czasie odpowiedzialny za szereg funkcji biznesowych w obszarach finansów, operacji, strategii, marketingu oraz IT i technologii. Na rynku ubezpieczeniowym pełnił m.in. funkcje dyrektora finansowego i członka zarządu Zurich Polska (1998–2003), następnie związany był z Grupą Generali w Polsce (2003–2006), gdzie w randze członka zarządu pełnił również funkcję dyrektora finansowego. W 2007 r. był twórcą i prezesem BRE Ubezpieczenia. Następnie przez 10 lat był związany z grupą mBanku, gdzie jako wiceprezes odpowiadał m.in. za bankowość detaliczną w Polsce, Czechach i Słowacji, a także za obszary operacji i IT oraz nadzorował piony technologii, bezpieczeństwa i nieruchomości. Przed przejściem do PZU Życie (został powołany z dniem 22 kwietnia 2024 roku) przez 7 lat związany z rynkiem venture capital, gdzie jako partner zarządzający nadzorował działalność funduszu Corporate VC mAccelerator.

Tomasz Tarkowski praktycznie od początku swojej kariery zawodowej zajmuje się likwidacją szkód. Przez większość życia zawodowego był związany z Grupą PZU. Odpowiadał za obszar likwidacji szkód i świadczeń oraz assistance. W latach 2007–2011 jako członek zarządu PZU Ukraina nadzorował obszar likwidacji szkód, zarządzania produktami i oceny ryzyka. Następnie wszedł do zarządu PZU SA i PZU Życie, gdzie odpowiadał za pion likwidacji szkód i świadczeń. Był też prezesem LINK4. Zarządzał również spółką ControlExpert Polska, która dostarcza usługi i technologie dla likwidacji szkód. Pracował też dla ERGO Hestii. Przed powrotem do Grupy PZU (4 listopada ub.r. wszedł do zarządu PZU SA) był związany z UNIQA jako dyrektor zarządzający Pionu Odszkodowań i Świadczeń.

Artur Makowiecki
news@gu.com.pl