Raportowanie JPK CIT w branży ubezpieczeń

0
774

JPK CIT to jednolity plik kontrolny dla podatku dochodowego od osób prawnych stanowiący nowe narzędzie związane z obowiązkiem przesyłania szczegółowych danych finansowych organom podatkowym w ramach struktur JPK_KR_PD (rozszerzona księga rachunkowa) oraz JPK_ST_KR (struktura przewidziana dla środków trwałych).

Nowa struktura raportowania podatku dochodowego od osób prawnych weszła w życie 1 stycznia 2025 r.

Jakie przepisy są podstawą dla raportowania JPK CIT?

Podstawą prawną dla nowego obowiązku jest nowo dodany przepis art. 9 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: „Ustawa o CIT”).

Zgodnie z jego brzmieniem podatnicy prowadzący księgi rachunkowe są obowiązani prowadzić te księgi przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego te księgi po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do dnia upływu terminu złożenia zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1, albo deklaracji, o której mowa w art. 28r ust. 1, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3 Ordynacji podatkowej.

Na podstawie art. 9 ust. 5 Ustawy o CIT wydane zostało ponadto Rozporządzenie ministra finansów z 16 sierpnia 2024 r. w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2024, poz. 1314, dalej jako: „Rozporządzenie MF”).

Zakres informacji objętych regulacją JPK CIT

Rozporządzenie MF wskazuje wprost dane dodatkowe, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe. Jego zakresem zostały objęte informacje, takie jak w szczególności:

  • identyfikacja kontrahentów,
  • powiązanie z KSeF,
  • mapowanie kont księgowych,
  • dane potwierdzające nabycie, wytworzenie lub wykreślenie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej z ewidencji,
  • szczegóły w zakresie różnic między wynikiem finansowym ustalonym na podstawie przepisów o rachunkowości a wynikiem podatkowym.

W przypadku firm ubezpieczeniowych należy zwrócić szczególną uwagę na mapowanie kont księgowych, jako że Rozporządzenie MF przewiduje odrębne znaczniki identyfikujące konta księgowe dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji. W tym przypadku słownik znaczników identyfikujących konta księgowe określony jest w załączniku nr 2 do Rozporządzenia MF.

Kogo dotyczą nowe obowiązki wynikające z przepisów o JPK CIT?

Wprowadzenie obowiązku raportowania JPK CIT następuje zgodnie z określonym harmonogramem. W pierwszej kolejności obowiązek raportowania za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 r. dotyczyć będzie:

  • największych podatników CIT, tj. podatników, u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim odpowiednio roku podatkowym albo roku obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym poprzedniego odpowiednio roku podatkowego albo roku obrotowego;  
  • podatkowych grup kapitałowych.

Warto zwrócić uwagę, że Rozporządzenie MF w przypadku ksiąg za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024, a przed 1 stycznia 2026 r. wymaga jedynie ich uzupełnienia o znaczniki identyfikujące konta księgowe, które wykazywane są według słownika znaczników identyfikujących konta księgowe (§5 ust. 1 Rozporządzenia MF). Pozostałe dodatkowe elementy obowiązkowe będą od 1 stycznia 2026 r.

W przypadku podatników sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z MSR oraz MSSF, księgi rachunkowe za rok podatkowy rozpoczynający się w roku kalendarzowym 2025 mogą nie być uzupełniane o znaczniki identyfikujące konta księgowe (zob. §5 ust. 2 Rozporządzenia MF).

Kolejno obowiązani do raportowania JPK CIT będą:

  • za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2025 r. podatnicy zobowiązani do składania JPK_V7,
  • za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2026 r. wszyscy pozostali podatnicy CIT.

Powyższe grupy podatników będą zobowiązane do prowadzenia ksiąg i ewidencji według nowych struktur logicznych odpowiednio od 1 stycznia 2026 r. i 1 stycznia 2027 r. (przy założeniu, że rok podatkowy jest rokiem kalendarzowym).

Termin na raportowanie JPK CIT jest zgodny z terminem złożenia zeznania CIT-8 oraz CIT-8E, a więc do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.

Co oznacza wprowadzenie regulacji JPK CIT dla firm ubezpieczeniowych?

Nowe regulacje wymagają od podatników CIT odpowiedniego przygotowania i dostosowania wewnętrznych systemów finansowo-księgowych. Raportowanie plików JPK CIT będzie wiązało się bowiem z koniecznością pozyskania dużo bardziej szczegółowych danych, które mogą pochodzić z różnych źródeł.

W konsekwencji, przygotowanie do spełnienia nowych obowiązków wymaga w pierwszej kolejności przeprowadzenia audytu obecnych u podatnika systemów i procesów w celu oceny ryzyk podatkowych i weryfikacji jakości i poprawności przekazywanych danych. Następnie, warto szczegółowo zaplanować proces wdrożenia niezbędnych zmian w systemach finansowo-księgowych i dostosowania istniejących procesów księgowo-podatkowych. Taki sposób działania pozwoli na wybór najlepszej technologii wspomagającej podatników w realizacji obowiązku raportowania JPK CIT. Pod uwagę warto wziąć także konieczność przeprowadzenia dodatkowych szkoleń dla pracowników czy też wdrożenia procedur kontrolnych zapewniających zgodność danych z nowymi wymaganiami.

Należy pamiętać, że nowy obowiązek znacząco zwiększy zakres danych dostępnych dla administracji podatkowej. Warto więc cały proces wdrożenia zmian w systemach finansowo-księgowych przeprowadzić z odpowiednim wyprzedzeniem oraz najwyższą starannością.

Klaudia Szerszeń
Senior Tax Consultant, ASB Group