Z czego bierze się prokrastynacja

0
832

Wiele osób ma dobre pomysły związane z poprawieniem swojej sytuacji. Pamiętam, jak na spotkaniach rodzinnych wujek co rusz przedstawiał nowy pomysł na biznes. Z perspektywy czasu uważam, że każda jego koncepcja miała w tamtych czasach ciekawy potencjał.

Tajemnica sukcesu tkwi jednak w realizacji – w rozpoczynaniu kolejnych zadań i jak najszybszym ich finalizowaniu. Niestety po fazie stworzenia planu działania pojawia się przekładanie momentu startu. Na początku mojej drogi agenta borykałem się z przekładaniem sesji telefonicznych do potencjalnych klientów. Miałem spore bazy dzięki poleceniom i rekomendacjom, jednak każdy kolejny dzień nie był dobry do tego, żeby zadzwonić do osób z listy. Gdybym wtedy pokonał ten problem, to moje dochody natychmiast uległyby zwielokrotnieniu. Proces dojrzewania trwał dość długo i spowodował zmarnowanie czasu.

Tak jak każdy inny nawyk, prokrastynacja jest wyuczonym zachowaniem. Tendencja do odwlekania działania ma początek we wczesnym dzieciństwie, po czym narasta przez lata i w końcu staje się głównym powodem niskiej skuteczności i niepowodzenia w dorosłym życiu – w jego każdej dziedzinie.

Jeśli chcesz wygrać z przekładaniem na później, musisz posunąć się do skrajności i raz po raz zmuszać się do natychmiastowego działania, uczynić z tego swój styl życia, aż w końcu prokrastynacja zostanie zastąpiona tendencją do niezwłocznej realizacji zadań. Prawda jest taka, że każdy ma tendencję do prokrastynacji, tyle że w innych dziedzinach życia. Zdarza się to zarówno osobom produktywnym, jak i tym, które słabo zarządzają swoim czasem.

Różnica między nimi jest jednak taka, że ci pierwsi zwlekają wyłącznie z realizacją zadań o znikomej wartości, czyli z wypełnieniem tych 80% obowiązków, które przekładają się na nie więcej niż 20% wyników. Tymczasem przeciętni ludzie zwlekają z realizacją tych kluczowych 20% działań, które odpowiadają za 80% całkowitej wartości tego, czym się zajmują. Dlatego od tej chwili praktykuj kreatywną prokrastynację. Świadomie odkładaj na później zadania o niewielkiej wartości, dając pierwszeństwo tym, które są najważniejsze.

Aby wygrać z prokrastynacją, musisz zidentyfikować czynniki, które mogą wpływać na twoją tendencję do ociągania się z realizacją zadań, a potem zastanowić się, które z nich faktycznie cię dotyczą. Pierwszym z nich są mgliste cele i zbyt ogólny plan. Jeśli nie jesteś pewien, które działania są najważniejsze i należy się nimi zająć, prawdopodobnie skończysz, robiąc rzeczy o znikomej wartości albo w ogóle nie robiąc nic. Aż 95% sukcesu w życiu zależy od absolutnej jasności w kwestii najważniejszych celów i tego, co należy robić, minuta po minucie, aby je osiągnąć.

Kolejny czynnik to brak ambicji. Jak bardzo czegoś chcesz? Jeśli nie przepełnia cię głębokie, palące pragnienie albo przynajmniej wystarczający powód, by zrealizować konkretne zadanie, często nie jesteś w stanie nawet go zacząć. Rozwija się w tobie nawyk stosowania wymówek, a ty nieustannie przekonujesz siebie i innych, że zabierzesz się do pracy „od jutra”.

Następny czynnik to brak priorytetów. Jeśli nie planujesz działań szczegółowo i nie organizujesz poszczególnych zadań na liście według ich ważności, często wahasz się, od czego należy zacząć, i w rezultacie nie robisz nic.

Które z tych czynników dotyczą ciebie? Prawdopodobnie każdy od czasu do czasu zmaga się z jednym czy dwoma, a może nawet z wszystkimi naraz. Jeśli chcesz wspiąć się na szczyt w swojej dziedzinie, musisz stawić im czoło jak wrogom, zobaczyć w nich największe przeszkody do pełnej realizacji swojego potencjału.

Adam Kubicki
adam.kubicki@indus.com.pl