Beesafe: Pół miliona polis sprzedanych przez pięć lat funkcjonowania na rynku

0
640

Marka Beesafe, która wprowadziła na polski rynek kalkulator online umożliwiający obliczenie składki OC/AC na podstawie jedynie dwóch elementów, świętuje swoje pięciolecie oraz przekroczenie poziomu pół miliona sprzedanych polis.

Beesafe powstał jako insurtech z inicjatywy Vienna Insurance Group. Od początku stawiał na zwinność technologiczną i jak najlepsze doświadczenie klienta poprzez maksymalne upraszczanie procesów. Owocem tego był pierwszy w Polsce e-kalkulator, który po podaniu jedynie numeru rejestracyjnego auta i daty urodzenia jego właściciela w kilka sekund wyliczał wysokość polisy OC/AC. Stopniowo marka wprowadzała kalkulatory online umożliwiające zakup kolejnych produktów, np. NNW szkolnego, ubezpieczenia mieszkań czy rowerów. Z rozwiązań technologicznych Beesafe korzystają także inne marki VIG w Polsce: Benefia, Compensa i Wiener. Marka zapowiada, że wkrótce jej narzędzia wyjdą także poza nasz kraj. Beesafe stworzył też pierwszy w grupie VIG proces sprzedaży, w którym zainteresowani mogą w ramach jednej kalkulacji poznać oferty OC/AC różnych marek ubezpieczeniowych.

W obliczu rosnącej inflacji, a tym samym przewidywanego wzrostu kosztów likwidacji szkód, firma jako jedna z pierwszych zdecydowała się na zwiększenie wysokości składek OC/AC.

– Rynek reagował z dużym opóźnieniem, więc początkowo bardzo boleśnie odczuliśmy podniesienie stawek polis. Nasza sprzedaż w 2023 r. w zestawieniu z 2022 r. spadła. Była to trudna sytuacja, a jednocześnie konieczna i w dłuższej perspektywie dobra decyzja. Dzięki niej teraz – wobec realnego odzwierciedlenia kosztów likwidacji w cenie ubezpieczenia – Beesafe jest rentowny. W 2024 r. zanotowaliśmy ponad 20% wzrost przypisu z polis komunikacyjnych oraz 40% wzrost sprzedaży ubezpieczeń mieszkań i domów – mówi Rafał Mosionek, CEO Beesafe. – Cieszy nas też, że pięciolecie firmy świętujemy z dynamicznym rozwojem w innych obszarach. Rok 2024 zakończyliśmy z rekordowym, 130% wzrostem sprzedaży NNW szkolnego – dodaje.

W ostatnim czasie zmieniła się też struktura przychodów spółki. W 2021 r. 98% z nich pochodziło z ubezpieczeń, natomiast usługi IT i doradcze stanowiły jedynie 2%. Dzięki dywersyfikacji, w 2024 r. proporcje te wyniosły odpowiednio 60% oraz 40%.

Marka planuje dalszy rozwój. Ważnym jego aspektem będzie kontynuacja i rozszerzanie transferu technologii w obrębie VIG.

– Z biegiem lat Beesafe stał się także dostawcą technologicznym, a nie tylko dystrybutorem produktów ubezpieczeniowych. Istotna część przychodów spółki płynie obecnie z rozwiązań technologicznych oraz ultrainnowacyjnych projektów, w tym w ramach naszego Customer Experience Competence Center. Nasze pionierskie doświadczenia rynkowe i odważne decyzje z przeszłości procentują – mówi Rafał Mosionek. – Przykładowo: w 2024 r. rozbudowaliśmy kompetencje w zakresie zastosowania sztucznej inteligencji wdrażając szereg rozwiązań w grupie VIG w Polsce. Ponadto platforma e-commerce Beesafe, dzięki zwinnej architekturze, daje dużą swobodę w integracji z partnerami biznesowymi. To pole m.in. do dystrybucji mikroproduktów ubezpieczeniowych, które mogą być oferowane np. w oparciu o rozwiązania afiliacyjne, a najszybsze wdrożenie było możliwe w cztery dni – dodaje.

(AM, źródło: Beesafe)