Od 31 marca PZU rozpocznie sprzedaż ubezpieczeń upraw jarych i ozimych. Rolnicy mogą zapewnić bezpieczeństwo swojej produkcji z dofinansowaniem do 65% wysokości składki. W tym roku dopłatą objęte są także ubezpieczenia nowych kategorii upraw.
– Z naturą nie sposób wygrać, ale dzięki przezorności możemy z nią zremisować. Dzięki ochronie, jaką daje ubezpieczenie upraw, sytuacja finansowa i dalszy los gospodarstwa, będącego często źródłem utrzymania całej rodziny, nie będą już zależały wyłącznie od łuta szczęścia i tego, czy niekorzystne zjawiska pogodowe nas ominą. Atrakcyjne warunki, jakie oferujemy, oraz możliwość uzyskania aż do 65 proc. dopłaty z budżetu do składki to doskonała okazja, by ubezpieczyć się i spać spokojniej – mówi Paweł Ochmański, dyrektor Biura Produktów Detalicznych i MSP PZU.
Pojedynczo lub w pakiecie
Z początkiem 2025 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Poza innymi zmianami rozszerzono dotychczasowy katalog upraw dotowanych (np. zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, buraków cukrowych, ziemniaków) o nowe: słonecznik, facelię, len, konopie włókniste, bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie oraz gorczycę. Doprecyzowano też przepisy dotyczące upraw gryki, zakwalifikowanej do zbóż, oraz roślin strączkowych określonych jako uprawy bobowate grubonasienne (rośliny strączkowe) – łącznie z uprawą soi.
Wiosenna oferta PZU uwzględnia te zmiany. Producenci upraw rolnych mogą otrzymać dofinansowanie aż do 65% wysokości składki ubezpieczeniowej z puli środków przyznanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z dopłaty można skorzystać zarówno przy ubezpieczaniu uprawy od ryzyk obowiązkowych (co wynika z przepisów prawa), np. przymrozków wiosennych lub gradu, jak i od ryzyk dobrowolnych, np. deszczu nawalnego lub huraganu.
Oferta zakładu dla rolników zapewnia im wiele opcji – od ubezpieczenia upraw od pojedynczych ryzyk po polisy pakietowe. W przypadku tych ostatnich PZU oferuje „Pakiet Wiosna”, który zabezpiecza uprawy przed szkodami spowodowanymi przez grad i przymrozki wiosenne, oraz „Pakiet 5 Ryzyk”, który chroni uprawy przed skutkami deszczu nawalnego, huraganu, uderzenia pioruna, lawiny lub obsunięcia się ziemi. Producenci buraków cukrowych, tak jak w ubiegłym roku, będą mogli za opłatą dodatkowej składki rozszerzyć zakres ochrony także o klauzulę utraty polaryzacji.
Klienci, którzy ubezpieczą uprawy w PZU, mogą rozłożyć płatność składki na raty bez żadnych dodatkowych opłat, a nawet przesunąć termin płatności na czas po żniwach. Mogą również obniżyć franszyzę integralną do 8% sumy ubezpieczenia. Rolnicy mogą też otrzymać promocyjną zniżkę na ubezpieczenie zbóż od ryzyka gradu oraz w „Pakiecie Wiosna” w przypadku gdy w PZU ubezpieczają także budynki wchodzące w skład ich gospodarstwa rolnego.
Konkurs z nagrodami
Ci, którzy skorzystają z oferty PZU Uprawy, dodatkowo mają szansę wygrać nagrody: quad, rower elektryczny, myjki ciśnieniowe, smartwatche. Aby wziąć udział w konkursie, należy kupić ubezpieczenie upraw w PZU między 31 marca a 5 maja tego roku, opłacić składkę lub jej pierwszą ratę, a następnie wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie kampanii towarzyszącej wiosennej ofercie i pokazać lub opisać, co jest najważniejsze w pracy rolnika.
Konkurs jest elementem kampanii marketingowej PZU, w której firma będzie szeroko informować o ofercie, możliwości skorzystania z dopłaty do składki i objętych nią nowych kategoriach upraw, a także o innych rozwiązaniach, które ułatwią rolnikom zapewnienie ich uprawom ochrony ubezpieczeniowej.
Nowa propozycja dla sektora agro
W całej Polsce PZU chroni ponad 1,2 mln ha upraw rolnych – dotowanych i niedotowanych, a ofertę zakładu wybiera co trzeci ubezpieczający uprawy producent rolny.
– Skala i różnorodność wyzwań w rolnictwie sprawiają, że klienci coraz częściej poszukują szerokiej ochrony ubezpieczeniowej, wykraczającej poza ustawowe, obowiązkowe minimum. Rolnicy inwestują duże środki w budynki gospodarcze, maszyny, uprawy i chcą mieć pewność, że w razie nieprzewidzianych szkód będą w stanie odtworzyć utracone lub uszkodzone składniki majątku i kontynuować produkcję, a przyszłość gospodarstwa i całej rodziny będzie zabezpieczona. Uważnie obserwujemy trendy i wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientów, a przykładem naszego kompleksowego podejścia jest PZU Gospodarstwo Rolne Plus, nowy produkt kierowany do rolników i firm prowadzących działalność rolniczą – wskazuje Paweł Ochmański.
PZU Gospodarstwo Rolne Plus to dobrowolne ubezpieczenie, zapewniające ochronę szkód nieobjętych obowiązkowym ubezpieczeniem budynków rolniczych. Dzięki niemu klienci mogą otrzymać odszkodowanie także w razie szkód wywołanych m.in. deszczem, dewastacją, przepięciem, wiatrem o dowolnej prędkości albo spowodowanych rażącym niedbalstwem. Chronione są budynki i budowle, także należące do firm prowadzących działalność rolną, w tym instalacje OZE oraz budynki, które są nowo wznoszone albo w trakcie remontu czy rozbudowy (łącznie ze składowanymi na miejscu materiałami budowlanymi). Ubezpieczenie obejmuje też ryzyka awarii urządzeń technologicznych i agregatów prądotwórczych, co jest szczególnie ważne dla rolników prowadzących fermową hodowlę zwierząt.
W ramach PZU Gospodarstwo Rolne Plus klient może też liczyć na pakiet assistance nie tylko dla domów mieszkalnych, ale też budynków gospodarczych. W razie wystąpienia zdarzenia objętego ochroną PZU może zapewnić wsparcie specjalistów (np. elektryka, gdy uderzenie pioruna uszkodzi instalację elektryczną w chlewni czy magazynie), przechowywanie i dozór ocalałego mienia, pomoc w pozbyciu się szkodników, pobyt w lokalu zastępczym po pożarze lub podtopieniu.
(AM, źródło: PZU)