System FOTO służy wykrywaniu oszustw

0
847

Rozmowa z Marcinem Augustynowiczem, wiceprezesem spółki ControlExpert Polska

Redakcja „Gazety Ubezpieczeniowej”: – Wiemy, że ControlExpert wprowadza innowacyjne narzędzie o nazwie FOTO. Czym dokładnie jest ten system i jakie cele mu przyświecają?

Marcin Augustynowicz: – System FOTO to zaawansowane narzędzie analizy obrazu oparte na sztucznej inteligencji. Jego głównym celem jest przeciwdziałanie przestępczości ubezpieczeniowej poprzez identyfikację powtarzających się wzorców uszkodzeń na zdjęciach zgłaszanych szkód. System ten jest jedynym tego typu rozwiązaniem na świecie, ponieważ umożliwia analizę całego rynku ubezpieczeniowego w Polsce. System FOTO jest tworzony na zlecenie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jesteśmy dumni z tej współpracy, ponieważ jest to niezwykle istotny projekt w rozwoju naszej firmy. Dzięki niemu ubezpieczyciele mogą skuteczniej wykrywać nadużycia i redukować koszty wynikające z oszustw.

Projekt jest wynikiem wielu lat rozwoju wyspecjalizowanych sieci neuronowych prowadzonych przez dział R&D ControlExpert. Autorskie rozwiązania AI pozwalają na analizę zdjęć, w tym identyfikację uszkodzonych elementów pojazdów. ControlExpert skutecznie dostarcza rozwiązania informatyczne wykorzystujące najnowszą technologię.

Jakie konkretne rodzaje nadużyć może wykrywać system FOTO?

– System FOTO pozwala na identyfikację różnych schematów oszustw, które mogą występować w procesie likwidacji szkód. Przykładem takiego nadużycia jest sytuacja, w której to samo uszkodzenie zgłaszane jest wielokrotnie w różnych zakładach ubezpieczeń, co prowadzi do nienależnych wypłat odszkodowań. Innym przykładem jest wykorzystanie uszkodzonych części z wcześniejszych szkód do nowych roszczeń, co pozwala na sztuczne zawyżenie wartości szkody.

System potrafi także analizować zdjęcia pod kątem manipulacji, takich jak powiększanie istniejących deformacji w celu uzyskania wyższej kwoty odszkodowania. Dodatkowo możliwe jest wykrywanie przypadków, w których zdjęcia przedstawiają pojazd w innym miejscu lub czasie, co może sugerować próbę fałszywego zgłoszenia szkody. System identyfikuje również sytuacje, gdy do roszczenia dołączane są zdjęcia pojazdów, które w rzeczywistości nie mają związku ze zgłoszoną szkodą.

System przetworzył już ponad 60 milionów zdjęć. Jakie znaczenie ma centralna baza fotografii w wykrywaniu oszustw?

– Kluczowym elementem skuteczności naszego narzędzia jest dostęp do szerokiej bazy danych. Indywidualne analizy prowadzone w ramach pojedynczego zakładu ubezpieczeń nie pozwalają na wykrycie oszustw obejmujących cały rynek. Rozwiązaniem tego problemu jest centralna baza zdjęć, która umożliwi porównanie roszczeń z wielu źródeł.

Współpraca z UFG dotycząca systemu FOTO w Polsce zaczęła się już cztery lata temu. W ramach pilotażu w 2021 r. system udowodnił swoją skuteczność i zasadność finansową budowy takiego rozwiązania. W kolejnych etapach został zdefiniowany i stworzony system, który jest w stanie przetwarzać zdjęcia do wszystkich szkód, do których dochodzi w Polsce. System zawiera zdjęcia do szkód samochodowych od początku 2022 r. Każde nowe zdjęcie dodane do systemu jest analizowane, a jego cechy są porównywane z całą historyczną bazą zdjęć.

Czy system działa i przynosi realne efekty?

– System jest na etapie początkowym i procesy wykorzystania systemu w zakładach ubezpieczeń dopiero się tworzą, ale praktycznie każdego dnia wykrywane są nadużycia i raportowane są realne oszczędności. Dzięki temu ograniczone są niesłuszne wypłaty.

Czy pojawiły się jakieś zaskakujące wyniki?

– Ogromnym zaskoczeniem było wielokrotne wykorzystywanie tych samych zdjęć w wielu szkodach. Rekordem było wykrycie zdjęcia, które wystąpiło w ponad 100 szkodach. Tego rodzaju nadużycia polegają na przedstawianiu większych niż rzeczywiste uszkodzeń lub przedstawianiu dowodów na rzekomo większy zakres naprawy, niż był w rzeczywistości konieczny.

Jakie są główne korzyści dla ubezpieczycieli korzystających z tego systemu?

– Największą zaletą systemu jest znaczące skrócenie czasu obsługi szkód. Dzięki automatyzacji procesu weryfikacji zdjęć ubezpieczyciele mogą szybciej identyfikować potencjalne nadużycia i eliminować niesłuszne roszczenia. System pozwala także na zmniejszenie kosztów poprzez ograniczenie nienależnych wypłat odszkodowań.

Dodatkowym atutem jest ułatwiona wymiana informacji pomiędzy zakładami, co zwiększa przejrzystość całego rynku ubezpieczeniowego. Kolejną istotną korzyścią jest lepsza identyfikacja historii szkodowej pojazdów dzięki powiązaniu zdjęć z danymi, takimi jak numer VIN i numer rejestracyjny.

Jakie wyzwania napotkaliście podczas wdrażania systemu?

– Jak we wszystkich projektach analitycznych, jakość danych ma kluczowe znaczenie. Cały czas mierzymy się z jakością danych przekazywanych przez ubezpieczycieli. Między innymi w teczkach szkodowych pojawiają się zdjęcia innych pojazdów, materiały marketingowe, zdjęcia z poprzednich szkód w innych zakładach. To powoduje, że powstaje wiele fałszywie pozytywnych powiązań.

Jednak dzięki nowym funkcjonalnościom, takim jak możliwość przeglądania historii szkodowej pojazdu w systemie FOTO, w przyszłości nie będzie już potrzeby, aby zakłady dodawały do teczki szkodowej zdjęcia historyczne, ponieważ wszystkie niezbędne materiały będą dostępne w systemie.

Jakie są dalsze plany rozwoju systemu FOTO?

– Planujemy dalsze usprawnienia algorytmów analizy obrazu oraz rozwinięcie integracji systemu z innymi narzędziami używanymi przez ubezpieczycieli. Kluczowym kierunkiem rozwoju jest wykorzystanie zbieranych danych do trenowania sztucznej inteligencji, co pozwoli na zwiększenie skuteczności systemu. Dzięki temu w przyszłości spodziewamy się uszczelnienia procesu i jeszcze skuteczniejszego ograniczenia niezasadnych wypłat.

Rozważamy również wdrożenie funkcji analizy sekwencji czasowej zdjęć oraz szerszego wykorzystywania metadanych. Naszym dążeniem jest jeszcze większa automatyzacja i efektywność wykrywania oszustw.

Mam nadzieję, że system FOTO przyczyni się do znacznego ograniczenia nadużyć ubezpieczeniowych i usprawni procesy likwidacji szkód.